Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Aktiebolaget Årsta Plåtslageri
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Aktiebolaget Årsta Plåtslageri minskade omsättningen med 17 procent senaste året. Medianen bland branschens 511 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 9,7 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 22,1 procent — branschens median är 41,6 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Takarbeten av plåt
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 258 | 418 | 38 % | |
| Värdeförändring | +66,0 % | 42 | 413 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,7 % | 411 | 511 | 20 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 144 | 511 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,5 % | 124 | 511 | 76 % |
| Soliditet | 22,1 % | 421 | 511 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 413 tkr | 88 | 511 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 235 tkr | 113 | 511 | 78 % |
| Nettoomsättning | 9 653 tkr | 297 | 511 | 42 % |
| Rörelseresultat | 939 tkr | 196 | 511 | 62 % |
| Antal anställda | 4 | 374 | 511 | 27 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 12 706 | 19 186 | 34 % | |
| Värdeförändring | +66,0 % | 3 322 | 18 838 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,7 % | 21 515 | 24 714 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 7 539 | 24 682 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,5 % | 6 519 | 24 722 | 74 % |
| Soliditet | 22,1 % | 18 873 | 24 705 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 413 tkr | 9 086 | 24 723 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 235 tkr | 7 307 | 24 723 | 70 % |
| Nettoomsättning | 9 653 tkr | 17 480 | 24 723 | 29 % |
| Rörelseresultat | 939 tkr | 11 878 | 24 723 | 52 % |
| Antal anställda | 4 | 19 405 | 24 723 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 46 482 | 70 189 | 34 % | |
| Värdeförändring | +66,0 % | 10 758 | 69 145 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | −16,7 % | 77 058 | 87 530 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 26 841 | 87 448 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 42,5 % | 20 139 | 87 549 | 77 % |
| Soliditet | 22,1 % | 66 799 | 87 505 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 413 tkr | 31 341 | 87 550 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 235 tkr | 25 280 | 87 550 | 71 % |
| Nettoomsättning | 9 653 tkr | 59 731 | 87 550 | 32 % |
| Rörelseresultat | 939 tkr | 41 552 | 87 550 | 53 % |
| Antal anställda | 4 | 66 450 | 87 550 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .