Aktiebolag Stockholm
Aktiebolag Fackman Frank
43 sökningar
14 tkr
−77,4 %7,1 %
−88,0 p.e.46,9 %
−37,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 | 62 | 403 | 167 |
| Rörelseresultat | 1 | 59 | 368 | 150 |
| Årets resultat | −2 | 46 | 291 | 118 |
| Eget kapital | 30 | 158 | 317 | 143 |
| Balansomslutning | 64 | 188 | 517 | 232 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 62 | 403 | 167 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 3 | 34 | 17 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 | 59 | 368 | 150 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — |
| Räntekostnader | 3 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 58 | 367 | 149 |
| Skatt | 0 | 12 | 76 | 31 |
| Årets resultat | −2 | 46 | 291 | 118 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-05 | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 22 | 10 | 115 | 208 |
| Kassa och bank | 42 | 178 | 402 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 64 | 188 | 517 | 232 |
| Summa tillgångar | 64 | 188 | 517 | 232 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 7 | 87 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 30 | 158 | 317 | 143 |
| Justerat eget kapital | 30 | 158 | 317 | 143 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 30 | 200 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 | 188 | 517 | 232 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Aktiebolag Fackman Frank i det nedre skiktet sett till omsättning, med 14 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 7,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 46,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 77 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Konsultverksamhet huvudsakligen i form av uthyrning av läkartjänst, medicinsk konsultation, rådgivning inom öppen- såväl som slutenvård. Utbildning samt fortbildning av läkarstudent, läkare och övrig vårdpersonal. Även förvaltning av kapital, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Alexander Frank (f. 1985) Styrelseledamot
- Eva Mouginot (f. 1957) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-01-16 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | Odengatan 86, 113 22, Stockholm Besök: Odengatan 86, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |