starkabolag.se

Aktiebolag Gagnef

Åke Granströms Bilservice Aktiebolag

90 sökningar

Omsättning 2025

4,2 mkr

+15,6 %
Rörelsemarginal

10,1 %

+11,2 p.e.
Soliditet

53,9 %

+5,9 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning4 2203 6523 9003 8093 388
Rörelseresultat426−42245172−77
Årets resultat2571214813426
Eget kapital502244317254157
Balansomslutning1 078508880829554
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning4 2203 6523 9003 8093 388
Personalkostnader1 0441 0049761 037928
Av- och nedskrivningar2837372342
Övriga externa kostnader670586596645611
Övriga rörelseposter, netto−2 052−2 067−2 046−1 932−1 884
Rörelseresultat426−42245172−77
Ränteintäkter110——
Räntekostnader11022
Resultat efter finansiella poster425−43245170−78
Bokslutsdispositioner−10060−600114
Skatt685373610
Årets resultat2571214813426

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar47751129464
Varulager12910610415798
Kortfristiga fordringar490185277227309
Kassa och bank41214238735184
Omsättningstillgångar1 031433768735490
Summa tillgångar1 078508880829554
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat12511249011
Eget kapital502244317254157
Justerat eget kapital581244365254157
Obeskattade reserver10006000
Kortfristiga skulder476264503575397
Summa eget kapital och skulder1 078508880829554
Ställda säkerheter000030

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Åke Granströms Bilservice Aktiebolag 4,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 53,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Gagnef.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva service och reparation av motorfordon. Innefattande bilglas samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Åke Granströms Bilservice Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Åke Granströms Bilservice Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Åke Granströms Bilservice Aktiebolag (556463-6297)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Åke Granströms Bilservice Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag CV Holding AB (559201-5357)
Koncernmoder CV Holding AB (559201-5357)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1993-03-01
Bransch Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311)
Adress
Industriområdet 42, 785 42, Mockfjärd
Besök: Industriområdet 42, Mockfjärd
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad