Aktiebolag Lomma
AixBil AB
58 sökningar
18,4 mkr
−12,5 %5,2 %
+1,8 p.e.39,8 %
+2,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 441 | 21 084 | 25 483 | 27 606 | 38 059 | 52 822 | 30 915 |
| Rörelseresultat | 965 | 716 | −130 | 239 | 791 | 2 415 | 238 |
| Årets resultat | 515 | 505 | −99 | 231 | 659 | 1 886 | 34 |
| Eget kapital | 3 781 | 3 266 | 2 761 | 2 860 | 2 630 | 1 970 | 84 |
| Balansomslutning | 9 500 | 8 672 | 10 393 | 16 262 | 12 401 | 12 824 | 12 244 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 441 | 21 084 | 25 483 | 27 606 | 38 059 | 52 822 | 30 915 |
| Personalkostnader | 1 909 | 1 158 | 2 058 | 2 348 | 2 447 | 2 339 | 2 005 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 102 | 253 | 253 | 253 | 253 | 150 |
| Övriga externa kostnader | 1 394 | 1 438 | 1 709 | 1 961 | 3 207 | 3 541 | 2 108 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 173 | −17 670 | −21 593 | −22 805 | −31 361 | −44 274 | −26 414 |
| Rörelseresultat | 965 | 716 | −130 | 239 | 791 | 2 415 | 238 |
| Ränteintäkter | 9 | 15 | 6 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 107 | 15 | 1 | 7 | 3 | 12 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 867 | 715 | −125 | 232 | 789 | 2 403 | 237 |
| Bokslutsdispositioner | −217 | −108 | 26 | 61 | 43 | 0 | −186 |
| Skatt | 135 | 102 | 0 | 62 | 172 | 517 | 16 |
| Årets resultat | 515 | 505 | −99 | 231 | 659 | 1 886 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 102 | 355 | 608 | 860 | 1 113 |
| Varulager | 2 246 | 4 170 | 2 281 | 1 486 | 1 864 | 1 016 | 4 568 |
| Kortfristiga fordringar | 2 827 | 1 663 | 1 539 | 972 | 1 709 | 1 735 | 2 143 |
| Kassa och bank | 4 427 | 2 839 | 6 471 | 13 449 | 8 220 | 9 212 | 4 420 |
| Omsättningstillgångar | 9 500 | 8 672 | 10 291 | 15 907 | 11 793 | 11 963 | 11 130 |
| Summa tillgångar | 9 500 | 8 672 | 10 393 | 16 262 | 12 401 | 12 824 | 12 244 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 216 | 2 711 | 2 810 | 2 579 | 1 921 | 34 | 0 |
| Eget kapital | 3 781 | 3 266 | 2 761 | 2 860 | 2 630 | 1 970 | 84 |
| Justerat eget kapital | 4 084 | 3 397 | 2 805 | 2 925 | 2 744 | 2 118 | 232 |
| Obeskattade reserver | 382 | 165 | 56 | 82 | 143 | 186 | 186 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 2 556 | 2 452 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 5 337 | 5 241 | 5 020 | 10 868 | 9 628 | 10 668 | 11 974 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 500 | 8 672 | 10 393 | 16 262 | 12 401 | 12 824 | 12 244 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 412 granskade bolag ligger AixBil AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 18,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,2 procent, och soliditeten var god — 39,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Lomma.
Distribution av nya och begagnade motorfordon direkt eller genom återförsäljare, ombud eller agenter såväl som reservdelar och tillbehör med aknytning till fordonsmarknaden.
Styrelse & ledning
- Martin Paland (f. 1969) Styrelseledamot
- Magnus Paland (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Anette Gustafsson (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Johan Persson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | MEKANA AB (556995-2764) |
|---|---|
| Koncernmoder | MEKANA AB (556995-2764) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-08 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | Järngatan 8, 234 35, Lomma Besök: Järngatan 8, Lomma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |