Aktiebolag Bjuv
Airis Omsorg AB
11 sökningar
Omsättning 2025
654 tkr
−28,3 %Rörelsemarginal
57,8 %
+53,6 p.e.Soliditet
67,9 %
+17,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 654 | 912 | 1 225 |
| Rörelseresultat | 378 | 38 | 307 |
| Årets resultat | 377 | 31 | 240 |
| Eget kapital | 355 | 56 | 265 |
| Balansomslutning | 523 | 111 | 420 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 654 | 912 | 1 225 |
| Personalkostnader | 119 | 772 | 836 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 102 | 81 |
| Övriga rörelseposter, netto | −69 | — | — |
| Rörelseresultat | 378 | 38 | 307 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 2 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 377 | 42 | 309 |
| Skatt | 0 | 11 | 69 |
| Årets resultat | 377 | 31 | 240 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 3 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 16 | 119 |
| Kassa och bank | 468 | 92 | 301 |
| Omsättningstillgångar | 523 | 111 | 420 |
| Summa tillgångar | 523 | 111 | 420 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 32 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 355 | 56 | 265 |
| Justerat eget kapital | 355 | 56 | 265 |
| Långfristiga skulder | 12 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 156 | 55 | 155 |
| Summa eget kapital och skulder | 523 | 111 | 420 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 188 granskade bolag ligger Airis Omsorg AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 654 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 57,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 28 procent. Sätet finns i Bjuv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget skall bedriva vård och omsorg. Skönhetsvård.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Emelie Vo (f. 1992) Styrelseledamot
- Kristoffer Hagström (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Bärnstensgatan 2, 267 35, Bjuv Besök: Bärnstensgatan 2, Bjuv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |