starkabolag.se

Aktiebolag Uppsala

Ahlströms Tak Aktiebolag

246 sökningar

Omsättning 2025

1,4 mkr

−51,4 %
Rörelsemarginal

-18,4 %

−18,5 p.e.
Soliditet

21,0 %

−13,8 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 3782 8332 9895 0245 140
Rörelseresultat−2543−138432113
Årets resultat−26610326169
Eget kapital226493582679468
Balansomslutning1 0751 4151 3242 0891 647
Anställda11113
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 3782 8332 9895 0245 140
Personalkostnader6348387826681 660
Av- och nedskrivningar13914713011174
Övriga externa kostnader445481531542615
Övriga rörelseposter, netto−414−1 364−1 684−3 271−2 678
Rörelseresultat−2543−138432113
Räntekostnader1211441
Resultat efter finansiella poster−266−8−142428112
Bokslutsdispositioner025135−100−25
Skatt07−106718
Årets resultat−26610326169

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar629707649367250
Varulager89973726197
Kortfristiga fordringar3573154711 3151 098
Kassa och bank0296167381102
Omsättningstillgångar4467086751 7221 397
Summa tillgångar1 0751 4151 3242 0891 647
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat372363459298279
Eget kapital226493582679468
Justerat eget kapital226493602806516
Obeskattade reserver002516060
Långfristiga skulder699632535436385
Kortfristiga skulder150290182814734
Summa eget kapital och skulder1 0751 4151 3242 0891 647
Ställda säkerheter175175175175350

Verksamhet

Ahlströms Tak Aktiebolag omsatte 1,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -18,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 21,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 51 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Uppsala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva läggning och försäljning av takmaterial, träning och uppfödning av travhästar och bedriva därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Ahlströms Tak Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Ahlströms Tak Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Ahlströms Tak Aktiebolag (556350-9628)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Ahlströms Tak Aktiebolag

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1989-02-20
Bransch Andra bygginstallationer (SNI 43240)
Adress
Helgeby 51, Helgeby, 755 95, Uppsala
Besök: Helgeby 51, Uppsala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon018-351114