Aktiebolag Täby 74 sökningar
Agile Value AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
72 tkr
−70,0 %-155,6 %
86,5 %
+0,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72 | 240 | 869 | 706 | 1 345 | 623 | 558 | 201 |
| Rörelseresultat | −112 | −132 | 203 | −143 | 342 | 193 | −128 | 124 |
| Årets resultat | −111 | −86 | 129 | −60 | 200 | 176 | −128 | 97 |
| Eget kapital | 294 | 390 | 676 | 547 | 306 | −22 | −70 | 148 |
| Balansomslutning | 340 | 456 | 968 | 754 | 986 | 0 | 226 | 306 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 72 | 240 | 869 | 706 | 1 345 | 623 | 558 | 201 |
| Personalkostnader | 27 | 134 | 364 | 586 | 704 | 357 | 510 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 55 | 109 | 109 | 131 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 116 | 183 | 193 | 155 | 168 | 141 | 145 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | 14 | — | — | — | — | 68 | −31 | −4 |
| Rörelseresultat | −112 | −132 | 203 | −143 | 342 | 193 | −128 | 124 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −111 | −132 | 204 | −147 | 340 | 193 | −128 | 124 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 46 | −46 | 87 | −87 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 28 | 0 | 52 | 16 | 0 | 27 |
| Årets resultat | −111 | −86 | 129 | −60 | 200 | 176 | −128 | 97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 196 | 251 | 306 | 416 | 525 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 151 | 168 | 115 | 53 | 0 | 0 | 25 |
| Kassa och bank | 63 | 54 | 494 | 223 | 409 | 404 | 226 | 281 |
| Omsättningstillgångar | 144 | 205 | 663 | 338 | 461 | 404 | 226 | 306 |
| Summa tillgångar | 340 | 456 | 968 | 754 | 986 | 0 | 226 | 306 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 340 | 626 | 497 | 257 | 56 | −248 | 8 | 1 |
| Eget kapital | 294 | 390 | 676 | 547 | 306 | −22 | −70 | 148 |
| Justerat eget kapital | 294 | 390 | 713 | 547 | 375 | −22 | −70 | 148 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 46 | 0 | 87 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 66 | 246 | 207 | 593 | 298 | 296 | 158 |
| Summa eget kapital och skulder | 340 | 456 | 968 | 754 | 986 | 0 | 226 | 306 |
| Ansvarsförbindelser | 115 | 100 | 0 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Agile Value AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 72 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -155,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 86,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 70 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Täby.
Konsultverksamhet inom ledarskap, IT eller service.
Styrelse & ledning
- Pierre De Boer (f. 1969) Verkställande direktör
- Pierre De Boer (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Susanne De Boer (f. 1971) Styrelseledamot
- Piet de Boer (f. 1957) Styrelsesuppleant
- Susanne De Boer (f. 1971) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-20 |
|---|---|
| Adress | Boulevarden 21, 183 74, Täby Besök: Boulevarden 21, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |