Aktiebolag Stockholm
Agfa HealthCare Sweden AB
150 sökningar
33,5 mkr
+8,6 %2,5 %
−0,2 p.e.61,1 %
+1,7 p.e.11
−8,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 508 | 30 868 | 24 381 | 41 730 | 26 343 | 40 665 | 33 211 |
| Rörelseresultat | 849 | 845 | 191 | 630 | 1 121 | 1 616 | 1 468 |
| Årets resultat | 1 257 | 1 057 | 144 | 379 | 393 | 652 | 335 |
| Eget kapital | 22 431 | 21 174 | 20 116 | 19 973 | 19 594 | 19 201 | 18 549 |
| Balansomslutning | 36 741 | 35 703 | 34 953 | 33 412 | 68 048 | 66 964 | 68 097 |
| Anställda | 11 | 12 | 12 | 12 | 13 | 19 | 19 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 508 | 30 868 | 24 381 | 41 730 | 26 343 | 40 665 | 33 211 |
| Personalkostnader | 10 114 | 9 983 | 8 673 | 27 250 | 10 602 | 13 717 | 17 468 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 299 |
| Övriga externa kostnader | 8 453 | 9 346 | 12 793 | 11 396 | 12 619 | 22 104 | 13 489 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 092 | −10 694 | −2 724 | −2 454 | −2 001 | −3 223 | −487 |
| Rörelseresultat | 849 | 845 | 191 | 630 | 1 121 | 1 616 | 1 468 |
| Ränteintäkter | 796 | 573 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 27 | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 618 | 1 338 | 198 | 429 | 393 | 652 | 335 |
| Skatt | 361 | 281 | 54 | 50 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 257 | 1 057 | 144 | 379 | 393 | 652 | 335 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 18 638 | 16 505 | 21 137 | 42 589 | 34 647 | 58 753 | 65 168 |
| Kassa och bank | 18 103 | 19 198 | 13 816 | −9 177 | 33 402 | 8 210 | 2 923 |
| Omsättningstillgångar | 36 741 | 35 703 | 34 953 | 33 412 | 68 048 | 66 964 | 68 092 |
| Summa tillgångar | 36 741 | 35 703 | 34 953 | 33 412 | 68 048 | 66 964 | 68 097 |
| Aktiekapital | 2 750 | 2 750 | 2 750 | 2 750 | 2 750 | 2 750 | 2 750 |
| Balanserat resultat | 18 424 | 17 367 | 17 222 | 16 844 | 16 451 | 15 799 | 15 464 |
| Eget kapital | 22 431 | 21 174 | 20 116 | 19 973 | 19 594 | 19 201 | 18 549 |
| Justerat eget kapital | 22 431 | 21 174 | 20 116 | 19 973 | 19 594 | 19 201 | 18 549 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 844 | 25 379 | 24 991 |
| Kortfristiga skulder | 14 310 | 14 529 | 14 837 | 13 439 | 22 610 | 22 384 | 24 557 |
| Summa eget kapital och skulder | 36 741 | 35 703 | 34 953 | 33 412 | 68 048 | 66 964 | 68 097 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 517 | 508 | 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 137 granskade bolag ligger Agfa HealthCare Sweden AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 33,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 2,5 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 61,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolagets verksamhet är tillverkning, inkluderande forskning och utveckling, import och export, såväl som sourcing, försäljning och distribution av produkter, samt tillhandahållande av tjänster inom informationsteknik, fotokemi, digital formatering, inspelning, skyltning samt reproduktion av bilder, texter och ritningar. Bolaget har kapacitet att utföra industriellt forsknings- och utvecklingsarbete såväl som kommersiell och finansiell verksamhet vilka har ett direkt eller indirekt samband med ovan beskrivet syfte. Bolaget kan uppnå sitt syfte antingen direkt på egen hand eller indirekt genom deltagande i eller engagemang i andra bolag eller företag genom förvärv, införlivande, inregistrering, sammanslagning eller vilken som helst annan form av industriellt, kommersiellt eller finansiellt intresse, förutsatt att dessa bolag och företag har ett syfte som sammanfaller med bolagets egna syften såsom beskrivet ovan eller att företagen har något direkt eller indirekt samband med detta mål eller som eventuellt kan gynna, förenkla eller påskynda bolagets möjlighet att uppnå sitt mål.
Styrelse & ledning
- Roberto Anello (f. 1981) Verkställande direktör
- Wilfried Martin Hilda Van Lishout (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Roberto Anello (f. 1981) Styrelseledamot
- Niklas Weckman (f. 1971) Styrelseledamot
- Therése Utengen (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | AGFA HEALTCARE NV |
|---|---|
| Koncernmoder | AGFA HEALTCARE NV |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-05-24 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med fotografiska och optiska produkter (SNI 46434) |
| Adress | Kistagången 20B, 164 40, Kista Besök: Kistagången 20 B, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7930100 |