Aktiebolag Solna
Agervalds Måleri AB
91 sökningar
Omsättning 2025
999 tkr
−70,4 %Rörelsemarginal
3,5 %
+3,7 p.e.Soliditet
52,7 %
+8,8 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 999 | 3 374 | 3 875 | 4 351 | 2 024 |
| Rörelseresultat | 35 | −8 | −265 | 317 | 78 |
| Årets resultat | 32 | −14 | −186 | 171 | 62 |
| Eget kapital | 165 | 262 | 277 | 462 | 292 |
| Balansomslutning | 313 | 596 | 884 | 1 105 | 760 |
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 999 | 3 374 | 3 875 | 4 351 | 2 024 |
| Personalkostnader | 339 | 1 486 | 1 934 | 1 919 | 765 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 24 | 26 | 19 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 206 | 592 | 726 | 793 | 395 |
| Övriga rörelseposter, netto | −419 | −1 280 | −1 454 | −1 303 | −780 |
| Rörelseresultat | 35 | −8 | −265 | 317 | 78 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 3 | 6 | 8 | 6 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 32 | −14 | −273 | 311 | 73 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 87 | −87 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 54 | 11 |
| Årets resultat | 32 | −14 | −186 | 171 | 62 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 56 | 80 | 66 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 259 | 804 | 613 | 469 |
| Kassa och bank | 306 | 281 | 0 | 426 | 285 |
| Omsättningstillgångar | 313 | 540 | 804 | 1 040 | 754 |
| Summa tillgångar | 313 | 596 | 884 | 1 105 | 760 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 213 | 226 | 413 | 241 | 180 |
| Eget kapital | 165 | 262 | 277 | 462 | 292 |
| Justerat eget kapital | 165 | 262 | 277 | 531 | 292 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 87 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 14 | 48 | 67 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 148 | 320 | 559 | 489 | 468 |
| Summa eget kapital och skulder | 313 | 596 | 884 | 1 105 | 760 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Agervalds Måleri AB 999 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 52,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 70 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleri, försäljning och montering av markiser samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Agervald (f. 1976) Styrelseledamot
- Martin Olsson (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-03-23 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Humlekärrshultsvägen 12, 572 41, Oskarshamn Besök: Humlekärrshultsvägen 12, Oskarshamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |