Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar AF Installation AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
AF Installation AB ökade omsättningen med 29 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 10,1 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 41,2 procent — branschens median är 45,1 procent.
Bolaget har 14 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Värme- och sanitetsarbeten
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 402 | 1 215 | 67 % | |
| Värdeförändring | +24,0 % | 267 | 1 190 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +28,5 % | 190 | 1 327 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 288 | 1 327 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 423 | 1 327 | 68 % |
| Soliditet | 41,2 % | 764 | 1 326 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 389 tkr | 504 | 1 327 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 242 tkr | 312 | 1 327 | 76 % |
| Nettoomsättning | 33 440 tkr | 338 | 1 327 | 75 % |
| Rörelseresultat | 3 385 tkr | 187 | 1 327 | 86 % |
| Antal anställda | 14 | 340 | 1 327 | 74 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 543 | 21 722 | 61 % | |
| Värdeförändring | +24,0 % | 7 485 | 21 337 | 65 % |
| Tillväxt i omsättning | +28,5 % | 3 487 | 24 745 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 7 299 | 24 713 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 8 332 | 24 754 | 66 % |
| Soliditet | 41,2 % | 13 604 | 24 706 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 389 tkr | 9 277 | 24 755 | 63 % |
| Rörelseresultat per anställd | 242 tkr | 7 185 | 24 755 | 71 % |
| Nettoomsättning | 33 440 tkr | 8 559 | 24 755 | 65 % |
| Rörelseresultat | 3 385 tkr | 6 036 | 24 755 | 76 % |
| Antal anställda | 14 | 8 286 | 24 755 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 29 097 | 78 068 | 63 % | |
| Värdeförändring | +24,0 % | 26 844 | 76 955 | 65 % |
| Tillväxt i omsättning | +28,5 % | 10 532 | 87 561 | 88 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 25 833 | 87 479 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 25 608 | 87 581 | 71 % |
| Soliditet | 41,2 % | 49 745 | 87 385 | 43 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 389 tkr | 31 941 | 87 582 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 242 tkr | 24 717 | 87 582 | 72 % |
| Nettoomsättning | 33 440 tkr | 26 477 | 87 582 | 70 % |
| Rörelseresultat | 3 385 tkr | 19 019 | 87 582 | 78 % |
| Antal anställda | 14 | 25 615 | 87 582 | 71 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .