starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Aelholmen AB

27 sökningar

Omsättning 2025

91 tkr

−21,6 %
Rörelsemarginal

60,4 %

−31,8 p.e.
Soliditet

67,2 %

+12,4 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12
Omsättning91116264136
Rörelseresultat5510710981
Årets resultat38545
Eget kapital86837570
Balansomslutning186250427422
Anställda0001
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Nettoomsättning91116264136
Personalkostnader4011852
Övriga externa kostnader3110363
Övriga rörelseposter, netto−11——
Rörelseresultat5510710981
Räntekostnader5559165
Resultat efter finansiella poster1484676
Bokslutsdispositioner19−25−24−19
Skatt16151712
Årets resultat38545

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-12*
Anläggningstillgångar160210235285
Kortfristiga fordringar03017337
Kassa och bank261019100
Omsättningstillgångar2640192137
Summa tillgångar186250427422
Aktiekapital25252525
Balanserat resultat5850450
Eget kapital86837570
Justerat eget kapital12513710985
Obeskattade reserver49684319
Långfristiga skulder2745230280
Kortfristiga skulder24547953
Summa eget kapital och skulder186250427422

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Aelholmen AB omsatte 91 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 200 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 60,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 22 procent. Sätet finns i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsultverksamhet avseende företags organisation.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Aelholmen AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Aelholmen AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Aelholmen AB (559387-0149)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-06-30
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Drottninggatan 97, 113 60, Stockholm
Besök: Drottninggatan 97, Stockholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad