starkabolag.se

Aktiebolag Lund Fusionerat 2026-03-30

Advantum Progress AB

48 sökningar

Omsättning 2024

533 tkr

+191,3 %
Rörelsemarginal

32,5 %

+16,6 p.e.
Soliditet

51,5 %

+32,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning5331834591 286687
Rörelseresultat17329−1683667
Årets resultat148−10−200435
Eget kapital23991−96104128
Balansomslutning464466290550578
Anställda11221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning5331834591 286687
Personalkostnader2321395691440
Av- och nedskrivningar222929200
Övriga externa kostnader132111179251249
Övriga rörelseposter, netto−1837−24−28869
Rörelseresultat17329−1683667
Ränteintäkter100——
Räntekostnader2539323232
Resultat efter finansiella poster148−10−200435
Årets resultat148−10−200435

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar205248277260280
Kortfristiga fordringar213221022289
Kassa och bank46196368209
Omsättningstillgångar25921813290298
Summa tillgångar464466290550578
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat−9−195428−3
Eget kapital23991−96104128
Justerat eget kapital23991−96104128
Långfristiga skulder2835000
Kortfristiga skulder197340386446450
Summa eget kapital och skulder464466290550578
Ansvarsförbindelser00553553581

Verksamhet

Räkenskapsåret 2024 omsatte Advantum Progress AB 533 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 200 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 32,5 procent, och soliditeten var hög — 51,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 191 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Lund.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling, strategisk planering, förankring och team- utveckling samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Advantum Progress AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Advantum Progress AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Advantum Progress AB (556747-5586)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2007-12-27
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Box 1067, 221 04, Lund
Besök: Box 1067, Lund
F-skattEj registrerad
MomsEj registrerad
Telefon08-4448100