Aktiebolag Lomma
Advantada AB
37 sökningar
2,3 mkr
−4,2 %26,1 %
−15,7 p.e.46,5 %
+3,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 298 | 2 398 | 2 461 | 2 323 | 2 447 | 2 142 | 2 159 | 3 029 |
| Rörelseresultat | 599 | 1 001 | 873 | 612 | 825 | 797 | 993 | 1 082 |
| Årets resultat | 516 | 820 | 473 | 1 | 466 | 450 | 580 | 688 |
| Eget kapital | 1 480 | 1 379 | 904 | 791 | 1 129 | 938 | 748 | 738 |
| Balansomslutning | 3 183 | 3 175 | 2 460 | 2 342 | 2 412 | 1 917 | 1 967 | 1 507 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 298 | 2 398 | 2 461 | 2 323 | 2 447 | 2 142 | 2 159 | 3 029 |
| Personalkostnader | 1 119 | 1 072 | 918 | 1 150 | 1 103 | 890 | 773 | 1 645 |
| Övriga externa kostnader | 582 | 592 | 791 | 561 | 518 | 455 | 393 | 301 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 267 | 121 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 599 | 1 001 | 873 | 612 | 825 | 797 | 993 | 1 082 |
| Ränteintäkter | 46 | 635 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 406 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 645 | 1 231 | 873 | 209 | 826 | 797 | 993 | 1 083 |
| Bokslutsdispositioner | 21 | −175 | −245 | −83 | −222 | −211 | −251 | −200 |
| Skatt | 150 | 236 | 155 | 125 | 138 | 136 | 162 | 195 |
| Årets resultat | 516 | 820 | 473 | 1 | 466 | 450 | 580 | 688 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 406 | 278 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 574 | 502 | 286 | 226 | 612 | 406 | 763 | 459 |
| Kassa och bank | 686 | 1 296 | 1 187 | 1 349 | 942 | 1 233 | 1 204 | 1 048 |
| Omsättningstillgångar | 3 183 | 3 175 | 2 460 | 2 342 | 2 007 | 1 639 | 1 967 | 1 507 |
| Summa tillgångar | 3 183 | 3 175 | 2 460 | 2 342 | 2 412 | 1 917 | 1 967 | 1 507 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 914 | 509 | 381 | 740 | 613 | 438 | 118 | 0 |
| Eget kapital | 1 480 | 1 379 | 904 | 791 | 1 129 | 938 | 748 | 738 |
| Justerat eget kapital | 2 565 | 2 480 | 1 866 | 1 559 | 1 831 | 1 464 | 1 106 | 897 |
| Obeskattade reserver | 1 366 | 1 387 | 1 212 | 967 | 884 | 662 | 451 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 337 | 409 | 344 | 584 | 399 | 317 | 768 | 569 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 183 | 3 175 | 2 460 | 2 342 | 2 412 | 1 917 | 1 967 | 1 507 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Advantada AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 26,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 46,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Lomma.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling med hjälp av informationsteknologi, förändringsledning och ledarskapsutbildning samt idka därmed förenlig och stödjande verksamhet.
Styrelse & ledning
- Patrik Cedereldh (f. 1973) Verkställande direktör
- Patrik Cedereldh (f. 1973) Styrelseledamot
- Anna Karin Andrén (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-08-02 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Trollsjövägen 121, 237 33, Bjärred Besök: Trollsjövägen 121, Bjärred |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |