Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar ADINQ AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ADINQ AB minskade omsättningen med 21 procent senaste året. Medianen bland branschens 530 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 5,5 procent, mot branschmedianens 5,3 procent.
Soliditeten ligger på 68,9 procent — branschens median är 41,8 procent.
Bolaget har 19 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Reklambyråverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 38 | 475 | 92 % | |
| Värdeförändring | −24,0 % | 358 | 468 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −20,7 % | 468 | 530 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 258 | 528 | 51 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 313 | 530 | 41 % |
| Soliditet | 68,9 % | 79 | 530 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 318 tkr | 347 | 530 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 73 tkr | 286 | 530 | 46 % |
| Nettoomsättning | 25 046 tkr | 138 | 530 | 74 % |
| Rörelseresultat | 1 389 tkr | 173 | 530 | 67 % |
| Antal anställda | 19 | 80 | 530 | 85 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 650 | 13 483 | 73 % | |
| Värdeförändring | −24,0 % | 11 042 | 13 293 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −20,7 % | 13 656 | 15 012 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 7 169 | 14 997 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 7 718 | 15 017 | 49 % |
| Soliditet | 68,9 % | 2 884 | 14 974 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 318 tkr | 11 274 | 15 017 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 73 tkr | 8 722 | 15 017 | 42 % |
| Nettoomsättning | 25 046 tkr | 5 703 | 15 017 | 62 % |
| Rörelseresultat | 1 389 tkr | 5 943 | 15 017 | 60 % |
| Antal anställda | 19 | 3 263 | 15 017 | 78 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 130 | 78 286 | 74 % | |
| Värdeförändring | −24,0 % | 64 236 | 77 169 | 17 % |
| Tillväxt i omsättning | −20,7 % | 79 834 | 87 562 | 9 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 42 007 | 87 475 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 44 939 | 87 581 | 49 % |
| Soliditet | 68,9 % | 16 339 | 87 381 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 318 tkr | 64 774 | 87 582 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 73 tkr | 50 335 | 87 582 | 43 % |
| Nettoomsättning | 25 046 tkr | 32 579 | 87 582 | 63 % |
| Rörelseresultat | 1 389 tkr | 34 309 | 87 582 | 61 % |
| Antal anställda | 19 | 19 082 | 87 582 | 78 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .