Aktiebolag Lerum
Adielsson Rör Aktiebolag
139 sökningar
Omsättning 2025
51 tkr
−90,2 %Rörelsemarginal
-147,1 %
−76,2 p.e.Soliditet
77,3 %
−18,3 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 51 | 522 | 776 | 569 | 1 247 | 1 204 | 1 645 | 2 248 |
| Rörelseresultat | −75 | −370 | −248 | −208 | 66 | 78 | 229 | 728 |
| Årets resultat | −75 | −370 | −247 | −108 | 129 | 62 | 177 | 489 |
| Eget kapital | 34 | 109 | 302 | 549 | 658 | 578 | 716 | 839 |
| Balansomslutning | 44 | 114 | 544 | 791 | 1 072 | 1 122 | 1 486 | 1 428 |
| Anställda | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 51 | 522 | 776 | 569 | 1 247 | 1 204 | 1 645 | 2 248 |
| Personalkostnader | 39 | 462 | 605 | 479 | 663 | 593 | 714 | 642 |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 7 | 7 | 0 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 154 | 168 | 149 | 196 | 176 | 236 | 214 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 | −269 | −244 | −149 | −315 | −350 | −459 | −657 |
| Rörelseresultat | −75 | −370 | −248 | −208 | 66 | 78 | 229 | 728 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −370 | −247 | −208 | 66 | 80 | 229 | 728 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 0 | 0 | −100 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | 18 | 51 | 139 |
| Årets resultat | −75 | −370 | −247 | −108 | 129 | 62 | 177 | 489 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 56 | 63 | 0 | 0 | 7 | 14 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | −31 | 171 | 321 | 252 | 409 | 212 |
| Kassa och bank | 44 | 57 | 512 | 620 | 751 | 863 | 1 063 | 1 195 |
| Omsättningstillgångar | 44 | 58 | 481 | 791 | 1 072 | 1 115 | 1 472 | 1 407 |
| Summa tillgångar | 44 | 114 | 544 | 791 | 1 072 | 1 122 | 1 486 | 1 428 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −11 | 182 | 429 | 537 | 408 | 396 | 419 | 230 |
| Eget kapital | 34 | 109 | 302 | 549 | 658 | 578 | 716 | 839 |
| Justerat eget kapital | 34 | 109 | 302 | 549 | 737 | 737 | 875 | 998 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 200 | 200 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 5 | 242 | 242 | 314 | 344 | 570 | 389 |
| Summa eget kapital och skulder | 44 | 114 | 544 | 791 | 1 072 | 1 122 | 1 486 | 1 428 |
| Ansvarsförbindelser | 177 | 177 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 954 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Adielsson Rör Aktiebolag i det nedre skiktet sett till omsättning, med 51 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -147,1 procent, och soliditeten var hög — 77,3 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 90 procent. Bolaget hör hemma i Lerum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva rör- och VVS- installationer samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nils Rune Adielsson (f. 1957) Styrelseledamot
- Daniel Adielsson (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-09-19 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Kulladalsvägen 3, 448 32, Floda Besök: Kulladalsvägen 3, Floda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |