Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Addvanze AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Branschen: Tillverkning av färgämnen
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 | 5 | 60 % | |
| Värdeförändring | +11,0 % | 3 | 5 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,6 % | 1 | 6 | 83 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 2 | 6 | 67 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 3 | 6 | 50 % |
| Soliditet | 69,9 % | 2 | 6 | 67 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 020 tkr | 4 | 6 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 315 tkr | 2 | 6 | 67 % |
| Nettoomsättning | 135 542 tkr | 3 | 6 | 50 % |
| Rörelseresultat | 8 517 tkr | 2 | 6 | 67 % |
| Antal anställda | 27 | 3 | 6 | 50 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 088 | 9 258 | 88 % | |
| Värdeförändring | +11,0 % | 4 326 | 9 141 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,6 % | 3 953 | 10 556 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 4 505 | 10 543 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 4 671 | 10 557 | 56 % |
| Soliditet | 69,9 % | 1 819 | 10 531 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 020 tkr | 1 512 | 10 557 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 315 tkr | 2 324 | 10 557 | 78 % |
| Nettoomsättning | 135 542 tkr | 1 128 | 10 557 | 89 % |
| Rörelseresultat | 8 517 tkr | 1 047 | 10 557 | 90 % |
| Antal anställda | 27 | 1 601 | 10 557 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 279 | 78 066 | 88 % | |
| Värdeförändring | +11,0 % | 36 393 | 76 952 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,6 % | 32 602 | 87 565 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 38 892 | 87 484 | 56 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 39 762 | 87 585 | 55 % |
| Soliditet | 69,9 % | 15 183 | 87 398 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 020 tkr | 10 971 | 87 586 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 315 tkr | 18 881 | 87 586 | 78 % |
| Nettoomsättning | 135 542 tkr | 8 673 | 87 586 | 90 % |
| Rörelseresultat | 8 517 tkr | 8 854 | 87 586 | 90 % |
| Antal anställda | 27 | 13 372 | 87 586 | 85 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .