Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Adams Cistern & Rörisolering AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Adams Cistern & Rörisolering AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 762 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 27,3 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 70,0 procent — branschens median är 47,1 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 | 710 | 97 % | |
| Värdeförändring | +17,0 % | 233 | 703 | 67 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,5 % | 227 | 762 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 16 | 762 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 % | 199 | 762 | 74 % |
| Soliditet | 70,0 % | 109 | 761 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 332 tkr | 46 | 762 | 94 % |
| Rörelseresultat per anställd | 636 tkr | 6 | 762 | 99 % |
| Nettoomsättning | 16 321 tkr | 244 | 762 | 68 % |
| Rörelseresultat | 4 451 tkr | 30 | 762 | 96 % |
| Antal anställda | 7 | 377 | 762 | 51 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 212 | 1 945 | 89 % | |
| Värdeförändring | +17,0 % | 799 | 1 920 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,5 % | 478 | 2 120 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 62 | 2 120 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 % | 395 | 2 120 | 81 % |
| Soliditet | 70,0 % | 318 | 2 117 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 332 tkr | 672 | 2 120 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 636 tkr | 121 | 2 120 | 94 % |
| Nettoomsättning | 16 321 tkr | 927 | 2 120 | 56 % |
| Rörelseresultat | 4 451 tkr | 285 | 2 120 | 87 % |
| Antal anställda | 7 | 1 080 | 2 120 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 602 | 78 296 | 85 % | |
| Värdeförändring | +17,0 % | 31 686 | 77 179 | 59 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,5 % | 21 255 | 87 570 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 4 112 | 87 488 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,0 % | 18 632 | 87 590 | 79 % |
| Soliditet | 70,0 % | 15 167 | 87 388 | 83 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 332 tkr | 33 007 | 87 591 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 636 tkr | 7 846 | 87 591 | 91 % |
| Nettoomsättning | 16 321 tkr | 43 449 | 87 591 | 50 % |
| Rörelseresultat | 4 451 tkr | 15 369 | 87 591 | 82 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .