starkabolag.se

Aktiebolag Haninge

ActiLeg AB

128 sökningar

Omsättning 2026

141 tkr

−74,0 %
Rörelsemarginal

-9,2 %

−33,0 p.e.
Soliditet

–

+45,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning1415427021 3922 104
Rörelseresultat−13129258444880
Årets resultat33121156352527
Eget kapital293210289483731
Balansomslutning3825546921 0251 249
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning1415427021 3922 104
Personalkostnader8162249239
Övriga externa kostnader85139120177259
Övriga rörelseposter, netto−61−258−322−522−726
Rörelseresultat−13129258444880
Ränteintäkter131——
Räntekostnader01000
Resultat efter finansiella poster−12130258445880
Bokslutsdispositioner5624−600−216
Skatt10334292137
Årets resultat33121156352527

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Varulager6582468096
Kortfristiga fordringar3486130183161
Kassa och bank342410316762992
Omsättningstillgångar3825546921 0251 249
Summa tillgångar3825546921 0251 249
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat35398381154
Eget kapital293210289483731
Justerat eget kapital468429527674922
Obeskattade reserver220276300240240
Kortfristiga skulder4468103302278
Summa eget kapital och skulder3825546921 0251 249

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte ActiLeg AB 141 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 501 tusen kronor. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 74 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Haninge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning och utveckling av utrustning och tillbehör för rehabilitering och friskvård samt handel med värdepapper och utbildningsverksamhet inom marknadsföring och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är ActiLeg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av ActiLeg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller ActiLeg AB (556806-7036)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

ActiLeg AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-04-27
Bransch Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon (SNI 46189)
Adress
Järnåldersringen 481, 136 65, Söderby
Besök: Järnåldersringen 481, Söderby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad