Aktiebolag Ronneby
Acoustic Agree AB
113 sökningar
Omsättning 2025
2,6 mkr
+15,0 %Rörelsemarginal
14,8 %
+6,6 p.e.Soliditet
61,3 %
+0,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 596 | 2 257 | 1 946 | 2 270 | 1 549 | 2 290 | 2 872 | 3 247 |
| Rörelseresultat | 383 | 183 | 129 | 331 | 157 | 486 | 16 | 873 |
| Årets resultat | 266 | 245 | 312 | 261 | 124 | 286 | 7 | 511 |
| Eget kapital | 1 230 | 1 164 | 920 | 1 008 | 747 | 623 | 337 | 1 252 |
| Balansomslutning | 2 007 | 1 920 | 1 745 | 2 133 | 1 925 | 2 134 | 1 870 | 2 864 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 596 | 2 257 | 1 946 | 2 270 | 1 549 | 2 290 | 2 872 | 3 247 |
| Personalkostnader | 1 269 | 1 156 | 1 083 | 938 | 878 | 1 423 | 1 687 | 1 705 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 51 | 51 | 47 | 51 | 25 | 30 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 902 | 912 | 912 | 915 | 604 | 603 | 957 | 579 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 45 | 229 | −39 | 141 | 247 | −182 | −60 |
| Rörelseresultat | 383 | 183 | 129 | 331 | 157 | 486 | 16 | 873 |
| Ränteintäkter | 4 | 12 | 11 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 387 | 194 | 140 | 330 | 157 | 485 | 13 | 873 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | 120 | 260 | 0 | 0 | −120 | 0 | −216 |
| Skatt | 71 | 69 | 89 | 69 | 33 | 79 | 6 | 146 |
| Årets resultat | 266 | 245 | 312 | 261 | 124 | 286 | 7 | 511 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 47 | 99 | 150 | 201 | 230 | 200 | 75 | 105 |
| Varulager | 180 | 175 | 166 | 157 | 163 | 166 | 332 | 339 |
| Kortfristiga fordringar | 350 | 368 | 549 | 566 | 242 | 199 | 840 | 643 |
| Kassa och bank | 1 430 | 1 278 | 880 | 1 209 | 1 290 | 1 569 | 623 | 1 778 |
| Omsättningstillgångar | 1 959 | 1 821 | 1 595 | 1 932 | 1 695 | 1 934 | 1 795 | 2 759 |
| Summa tillgångar | 2 007 | 1 920 | 1 745 | 2 133 | 1 925 | 2 134 | 1 870 | 2 864 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 864 | 819 | 508 | 647 | 523 | 237 | 230 | 641 |
| Eget kapital | 1 230 | 1 164 | 920 | 1 008 | 747 | 623 | 337 | 1 252 |
| Justerat eget kapital | 1 444 | 1 339 | 1 190 | 1 484 | 1 223 | 1 099 | 718 | 1 633 |
| Obeskattade reserver | 270 | 220 | 340 | 600 | 600 | 600 | 480 | 480 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 225 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 507 | 536 | 485 | 525 | 578 | 711 | 828 | 1 132 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 007 | 1 920 | 1 745 | 2 133 | 1 925 | 2 134 | 1 870 | 2 864 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 948 granskade bolag ligger Acoustic Agree AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 14,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 61,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Ronneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling och försäljning av system för kvalitetssäkring och oförstörande provning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Kristian Haller (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Kristian Haller (f. 1973) Styrelseledamot
- Malin Haller (f. 1976) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | NAW Inspection AB (559363-5302) |
|---|---|
| Koncernmoder | NAW Inspection AB (559363-5302) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-07-03 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk provning och analys (SNI 71200) |
| Adress | Järnbruksvägen, 7, 372 52, Kallinge Besök: Järnbruksvägen 7, Kallinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-9427955 |