Aktiebolag Stockholm
Accurate Consulting Sweden AB
56 sökningar
15,8 mkr
+21,5 %6,2 %
+6,3 p.e.17,4 %
+10,7 p.e.9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 756 | 12 971 | 7 419 | 6 426 | 2 882 |
| Rörelseresultat | 978 | −10 | −838 | 426 | −1 291 |
| Årets resultat | 864 | −67 | −837 | 424 | −1 292 |
| Eget kapital | 1 194 | 329 | 396 | 733 | 308 |
| Balansomslutning | 6 865 | 4 892 | 3 203 | 2 094 | 1 433 |
| Anställda | 9 | 9 | 7 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 756 | 12 971 | 7 419 | 6 426 | 2 882 |
| Personalkostnader | 9 188 | 7 754 | 5 679 | 4 700 | 3 263 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 093 | 835 | 663 | 91 | 613 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 450 | −4 392 | −1 915 | −1 209 | −297 |
| Rörelseresultat | 978 | −10 | −838 | 426 | −1 291 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 114 | 59 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 864 | −67 | −837 | 424 | −1 292 |
| Årets resultat | 864 | −67 | −837 | 424 | −1 292 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 289 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 3 865 | 3 235 | 3 097 | 1 236 | 988 |
| Kassa och bank | 2 711 | 1 657 | 106 | 858 | 444 |
| Omsättningstillgångar | 6 576 | 4 892 | 3 203 | 2 094 | 1 433 |
| Summa tillgångar | 6 865 | 4 892 | 3 203 | 2 094 | 1 433 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −35 | 296 | 633 | 209 | 0 |
| Eget kapital | 1 194 | 329 | 396 | 733 | 308 |
| Justerat eget kapital | 1 194 | 329 | 396 | 733 | 308 |
| Långfristiga skulder | 1 131 | 1 247 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 540 | 3 316 | 2 807 | 1 361 | 1 125 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 865 | 4 892 | 3 203 | 2 094 | 1 433 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 1 500 | 2 000 | 1 500 | 1 500 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 367 granskade bolag ligger Accurate Consulting Sweden AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 15,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,2 procent, och soliditeten var måttlig — 17,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget har till verksamhet att erbjuda affärsrådgivning, operativa och strategiska konsulttjänster inom projektledning, affärsutveckling, förändringsledning och ledarskap med inköp, logistik, upphandlingar samt affärsteknisk innovation. Vidare erbjuder bolaget rekryterings- och interimtjänster samt därmed förenliga verksamheter.
Styrelse & ledning
- Khashayar Taimoori (f. 1973) Verkställande direktör
- Olivier Pierre Nicollin (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Kölhi (f. 1968) Styrelseledamot
- Khashayar Taimoori (f. 1973) Styrelseledamot
- Julien Nicollin (f. 1976) Styrelsesuppleant
- Rozbeh Baleng-Soultani (f. 1982) Styrelsesuppleant
- Daniel Faxéus (f. 1980) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Accurate Development AB (556648-2682) |
|---|---|
| Koncernmoder | NICOMATIC S.A. |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-26 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Torshamnsgatan 48, 164 40, Kista Besök: Torshamnsgatan 48, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |