Aktiebolag Stockholm
Access Urologi AB
84 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
49,2 %
−2,4 p.e.Anställda
12
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −9 523 | −8 983 | −7 781 | −5 412 | −3 066 | −1 356 |
| Årets resultat | 2 923 | 3 529 | 2 576 | 1 933 | 1 183 | 33 |
| Eget kapital | 3 130 | 3 652 | 2 723 | 2 067 | 1 266 | 83 |
| Balansomslutning | 6 356 | 7 077 | 6 178 | 5 134 | 3 022 | 996 |
| Anställda | 12 | 10 | 9 | 6 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Personalkostnader | 9 450 | 8 976 | 7 642 | 5 220 | 2 999 | 452 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | 18 | 19 | 19 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 132 | 142 | 173 | 54 | 880 |
| Rörelseresultat | −9 523 | −8 983 | −7 781 | −5 412 | −3 066 | −1 356 |
| Ränteintäkter | 1 | 6 | 4 | — | — | — |
| Räntekostnader | 25 | 10 | 47 | 33 | 26 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 924 | 4 659 | 3 532 | 2 850 | 1 890 | 43 |
| Bokslutsdispositioner | −233 | −200 | −280 | −400 | −400 | 0 |
| Skatt | 767 | 931 | 675 | 517 | 307 | 9 |
| Årets resultat | 2 923 | 3 529 | 2 576 | 1 933 | 1 183 | 33 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 319 | 5 965 | 5 433 | 4 900 | 2 989 | 966 |
| Kortfristiga fordringar | 852 | 908 | 620 | 0 | 1 | 2 |
| Kassa och bank | 185 | 204 | 125 | 234 | 33 | 28 |
| Omsättningstillgångar | 1 037 | 1 111 | 745 | 234 | 33 | 30 |
| Summa tillgångar | 6 356 | 7 077 | 6 178 | 5 134 | 3 022 | 996 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 157 | 73 | 97 | 84 | 33 | 0 |
| Eget kapital | 3 130 | 3 652 | 2 723 | 2 067 | 1 266 | 83 |
| Justerat eget kapital | 4 331 | 4 668 | 3 581 | 2 702 | 1 584 | 83 |
| Obeskattade reserver | 1 513 | 1 280 | 1 080 | 800 | 400 | 0 |
| Långfristiga skulder | 28 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 1 685 | 2 140 | 2 370 | 2 262 | 1 351 | 908 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 356 | 7 077 | 6 178 | 5 134 | 3 022 | 996 |
| Ansvarsförbindelser | 2 213 | 1 840 | 1 126 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Specialistvård inom urologi samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Firas Tarish (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Marwan Shareef (f. 1980) Styrelseledamot
- Luma Al-Sabri (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Rowa Jabbar (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Siverwall (f. 1974) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-08-22 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | A300 Karolinska vägen 8, 171 64, Solna Besök: Karolinska Vägen 8 A300, Solna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |