starkabolag.se

Aktiebolag Nykvarn

ABELOC Aktiebolag

103 sökningar

Omsättning 2026

1,3 mkr

+15,1 %
Rörelsemarginal

0,4 %

+4,4 p.e.
Soliditet

38,4 %

+7,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Omsättning1 2651 0991 7142 0472 013
Rörelseresultat5−44276274472
Årets resultat21161160279
Eget kapital123121292381471
Balansomslutning8701 0651 0501 3931 363
Anställda11122
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Nettoomsättning1 2651 0991 7142 0472 013
Personalkostnader7818521 1691 5461 249
Av- och nedskrivningar620212121
Övriga externa kostnader459271248206272
Övriga rörelseposter, netto−14————
Rörelseresultat5−44276274472
Ränteintäkter111——
Räntekostnader23222
Resultat efter finansiella poster4−46275272470
Bokslutsdispositioner−151−70−69−118
Skatt24434373
Årets resultat21161160279

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-062025-062024-062023-062022-06
Anläggningstillgångar2430193960
Kortfristiga fordringar286449164290301
Kassa och bank5605868671 0641 002
Omsättningstillgångar8461 0351 0311 3531 303
Summa tillgångar8701 0651 0501 3931 363
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat101110172
Eget kapital123121292381471
Justerat eget kapital334332543576612
Obeskattade reserver266266316246177
Kortfristiga skulder481678442766715
Summa eget kapital och skulder8701 0651 0501 3931 363

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte ABELOC Aktiebolag 1,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 748 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,4 procent, och soliditeten var god — 38,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Nykvarn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggkonsultverksamhet och byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är ABELOC Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av ABELOC Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller ABELOC Aktiebolag (556553-9474)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1998-04-22
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Adress
Näsåvägen 12, 155 91, Nykvarn
Besök: Näsåvägen 12, Nykvarn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon08-55080086