starkabolag.se

Aktiebolag Uppsala

ABC Tak & Plåtslageri AB

81 sökningar

Omsättning 2025

1,6 mkr

−14,1 %
Rörelsemarginal

7,6 %

−10,2 p.e.
Soliditet

87,8 %

+2,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 5711 8281 6511 3991 002
Rörelseresultat120326430407225
Årets resultat97278272305156
Eget kapital511702574452279
Balansomslutning603846710529625
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 5711 8281 6511 3991 002
Personalkostnader937906842581449
Av- och nedskrivningar4232333352
Övriga externa kostnader423387329302245
Övriga rörelseposter, netto−49−177−17−76−31
Rörelseresultat120326430407225
Ränteintäkter341——
Räntekostnader1471824
Resultat efter finansiella poster122327423389202
Bokslutsdispositioner428−5500
Skatt2877968445
Årets resultat97278272305156

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1048787135168
Varulager25337377112
Kortfristiga fordringar216133137114344
Kassa och bank2585934132031
Omsättningstillgångar499759624393457
Summa tillgångar603846710529625
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat3143242024723
Eget kapital511702574452279
Justerat eget kapital529723618452279
Obeskattade reserver23275500
Avsättningar1010101010
Långfristiga skulder0000315
Kortfristiga skulder59107716721
Summa eget kapital och skulder603846710529625
Ställda säkerheter0071350350

Verksamhet

ABC Tak & Plåtslageri AB omsatte 1,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,6 procent, och soliditeten var hög — 87,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Uppsala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva plåtslageri och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är ABC Tak & Plåtslageri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av ABC Tak & Plåtslageri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller ABC Tak & Plåtslageri AB (556780-2367)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

ABC Tak & Plåtslageri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2009-03-31
Bransch Takarbeten av plåt (SNI 43411)
Adress
Jumkils Broby 54, 743 86, Bälinge
Besök: Jumkils-Broby 54, Bälinge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon073-5252800