Aktiebolag Avesta
AB Västanhede Trä & Järn
144 sökningar
Omsättning 2025
14,3 mkr
+6,4 %Rörelsemarginal
1,4 %
+3,2 p.e.Soliditet
77,4 %
−0,2 p.e.Anställda
4
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 276 | 13 421 | 13 467 | 15 519 | 15 725 |
| Rörelseresultat | 203 | −238 | 81 | 387 | 610 |
| Årets resultat | 205 | −240 | 126 | 622 | 728 |
| Eget kapital | 5 896 | 5 691 | 5 930 | 5 805 | 5 182 |
| Balansomslutning | 7 622 | 7 334 | 7 245 | 7 286 | 6 917 |
| Anställda | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 276 | 13 421 | 13 467 | 15 519 | 15 725 |
| Personalkostnader | 2 636 | 2 544 | 2 372 | 2 445 | 2 536 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 17 | 11 | 42 | 171 |
| Övriga externa kostnader | 1 004 | 1 086 | 1 068 | 943 | 1 109 |
| Övriga rörelseposter, netto | −10 392 | −10 012 | −9 935 | −11 702 | −11 299 |
| Rörelseresultat | 203 | −238 | 81 | 387 | 610 |
| Ränteintäkter | 9 | 5 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 6 | 7 | 6 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | −240 | 143 | 702 | 856 |
| Skatt | 0 | 0 | 18 | 80 | 128 |
| Årets resultat | 205 | −240 | 126 | 622 | 728 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 430 | 256 | 238 | 249 | 240 |
| Varulager | 4 867 | 4 557 | 4 473 | 4 421 | 4 714 |
| Kortfristiga fordringar | 1 569 | 1 318 | 1 587 | 1 165 | 1 414 |
| Kassa och bank | 756 | 1 203 | 947 | 1 451 | 549 |
| Omsättningstillgångar | 7 192 | 7 078 | 7 008 | 7 037 | 6 677 |
| Summa tillgångar | 7 622 | 7 334 | 7 245 | 7 286 | 6 917 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 571 | 5 811 | 5 684 | 5 063 | 4 334 |
| Eget kapital | 5 896 | 5 691 | 5 930 | 5 805 | 5 182 |
| Justerat eget kapital | 5 896 | 5 691 | 5 930 | 5 805 | 5 182 |
| Långfristiga skulder | 151 | 151 | 151 | 151 | 151 |
| Kortfristiga skulder | 1 575 | 1 492 | 1 164 | 1 330 | 1 584 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 622 | 7 334 | 7 245 | 7 286 | 6 917 |
| Ställda säkerheter | 0 | 1 000 | 1 000 | 2 500 | 2 540 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte AB Västanhede Trä & Järn 14,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,4 procent, och soliditeten var hög — 77,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Avesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva trävaruförsäljning, järnhandelsrörelse, sågverksrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Kjell Berg (f. 1963) Verkställande direktör
Styrelse
- Kjell Berg (f. 1963) Styrelseledamot
- Patrik Berg (f. 1988) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Patrik Berg (f. 1988) Vice VD
- Emil Forsling (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-05-16 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831) |
| Adress | Buskavägen 19, 774 98, Horndal Besök: Buskavägen 19, Horndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |