Aktiebolag Falun
AB Valluga
653 sökningar
Omsättning 2025
25,2 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
86,4 %
−0,6 p.e.Soliditet
91,3 %
+1,0 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 184 | 25 398 | 28 727 | 27 423 | 26 786 |
| Rörelseresultat | 21 759 | 22 088 | 25 524 | 24 450 | 23 996 |
| Årets resultat | 18 503 | 19 259 | 20 762 | 19 510 | 16 574 |
| Eget kapital | 86 826 | 68 323 | 49 063 | 28 301 | 48 791 |
| Balansomslutning | 137 285 | 115 907 | 95 203 | 71 150 | 88 738 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 184 | 25 398 | 28 727 | 27 423 | 26 786 |
| Personalkostnader | 2 802 | 2 554 | 2 489 | 2 366 | 2 358 |
| Övriga externa kostnader | 633 | 758 | 714 | 607 | 431 |
| Rörelseresultat | 21 759 | 22 088 | 25 524 | 24 450 | 23 996 |
| Ränteintäkter | 4 717 | 5 075 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 26 462 | 27 154 | 29 502 | 27 188 | 26 235 |
| Bokslutsdispositioner | −2 749 | −2 500 | −3 050 | −2 473 | −2 048 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −3 000 |
| Skatt | 5 210 | 5 395 | 5 690 | 5 205 | 4 613 |
| Årets resultat | 18 503 | 19 259 | 20 762 | 19 510 | 16 574 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 137 140 | 115 815 | 94 478 | 68 216 | 86 338 |
| Kassa och bank | 145 | 92 | 725 | 2 934 | 2 400 |
| Omsättningstillgångar | 137 285 | 115 907 | 95 203 | 71 150 | 88 738 |
| Summa tillgångar | 137 285 | 115 907 | 95 203 | 71 150 | 88 738 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 68 223 | 48 964 | 28 201 | 8 691 | 32 117 |
| Eget kapital | 86 826 | 68 323 | 49 063 | 28 301 | 48 791 |
| Justerat eget kapital | 125 375 | 104 689 | 83 444 | 60 260 | 78 787 |
| Obeskattade reserver | 48 550 | 45 801 | 43 301 | 40 251 | 37 778 |
| Kortfristiga skulder | 1 909 | 1 783 | 2 839 | 2 598 | 2 169 |
| Summa eget kapital och skulder | 137 285 | 115 907 | 95 203 | 71 150 | 88 738 |
Verksamhet
AB Valluga omsatte 25,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 1 482 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 86,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 91,3 procent får betecknas som hög. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva försäljning huvudsakligen inom plast- branschen, bedriva handel med aktier, obligationer och andra värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom, köpa och försälja patent och ädla metaller samt därmed förenlig verksam- het.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Svante Wedman (f. 1964) Styrelseledamot
- Maria Wedman Aspengren (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ola Almquist (f. 1971) Revisor
- Lars Erik Göran Nordkvist (f. 1953) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | AB Gespann (556732-9460) |
|---|---|
| Koncernmoder | AB Gespann (556732-9460) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-10-10 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499) |
| Adress | Tunavägen 91-93, 791 61, Falun Besök: Tunavägen 91-93, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |