Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar AB Storå Rör
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
AB Storå Rör minskade omsättningen med 5 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 6,0 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 73,2 procent — branschens median är 45,2 procent.
Bolaget har 22 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Värme- och sanitetsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 56 | 1 217 | 95 % | |
| Värdeförändring | −2,0 % | 562 | 1 192 | 53 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,8 % | 845 | 1 327 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 559 | 1 327 | 58 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 797 | 1 327 | 40 % |
| Soliditet | 73,2 % | 106 | 1 326 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 818 tkr | 281 | 1 327 | 79 % |
| Rörelseresultat per anställd | 169 tkr | 469 | 1 327 | 65 % |
| Nettoomsättning | 62 002 tkr | 161 | 1 327 | 88 % |
| Rörelseresultat | 3 724 tkr | 168 | 1 327 | 87 % |
| Antal anställda | 22 | 195 | 1 327 | 85 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 232 | 2 027 | 89 % | |
| Värdeförändring | −2,0 % | 1 311 | 2 006 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,8 % | 1 618 | 2 233 | 28 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 1 045 | 2 232 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 1 223 | 2 233 | 45 % |
| Soliditet | 73,2 % | 311 | 2 229 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 818 tkr | 643 | 2 233 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 169 tkr | 869 | 2 233 | 61 % |
| Nettoomsättning | 62 002 tkr | 392 | 2 233 | 82 % |
| Rörelseresultat | 3 724 tkr | 458 | 2 233 | 79 % |
| Antal anställda | 22 | 405 | 2 233 | 82 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 156 | 78 296 | 88 % | |
| Värdeförändring | −2,0 % | 48 807 | 77 179 | 37 % |
| Tillväxt i omsättning | −4,8 % | 62 922 | 87 570 | 28 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 40 050 | 87 488 | 54 % |
| Avkastning på eget kapital | 10,8 % | 48 365 | 87 590 | 45 % |
| Soliditet | 73,2 % | 12 106 | 87 388 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 818 tkr | 25 387 | 87 591 | 71 % |
| Rörelseresultat per anställd | 169 tkr | 33 167 | 87 591 | 62 % |
| Nettoomsättning | 62 002 tkr | 16 477 | 87 591 | 81 % |
| Rörelseresultat | 3 724 tkr | 17 703 | 87 591 | 80 % |
| Antal anställda | 22 | 16 486 | 87 591 | 81 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .