Aktiebolag Uppsala
AB SA Spårteknik
75 sökningar
Omsättning 2025
2 mkr
−7,7 %Rörelsemarginal
9,5 %
+15,9 p.e.Soliditet
35,5 %
+23,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 034 | 2 204 | 1 700 | 1 588 | 1 555 |
| Rörelseresultat | 194 | −140 | 94 | 73 | 223 |
| Årets resultat | 186 | −134 | 76 | 57 | 172 |
| Eget kapital | 317 | 131 | 365 | 289 | 157 |
| Balansomslutning | 892 | 1 108 | 845 | 922 | 991 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 034 | 2 204 | 1 700 | 1 588 | 1 555 |
| Personalkostnader | 1 181 | 1 702 | 1 008 | 981 | 953 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 42 | 42 | 42 | 42 |
| Övriga externa kostnader | 553 | 481 | 431 | 430 | 338 |
| Övriga rörelseposter, netto | −106 | −119 | −125 | −62 | — |
| Rörelseresultat | 194 | −140 | 94 | 73 | 223 |
| Ränteintäkter | 5 | 5 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 199 | −134 | 96 | 72 | 220 |
| Skatt | 13 | 0 | 20 | 15 | 48 |
| Årets resultat | 186 | −134 | 76 | 57 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 | 16 | 82 | 124 | 166 |
| Kortfristiga fordringar | 232 | 569 | 759 | 197 | 44 |
| Kassa och bank | 644 | 523 | 4 | 601 | 781 |
| Omsättningstillgångar | 875 | 1 092 | 763 | 798 | 825 |
| Summa tillgångar | 892 | 1 108 | 845 | 922 | 991 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 81 | 215 | 239 | 182 | −65 |
| Eget kapital | 317 | 131 | 365 | 289 | 157 |
| Justerat eget kapital | 317 | 131 | 365 | 289 | 157 |
| Kortfristiga skulder | 575 | 977 | 480 | 633 | 834 |
| Summa eget kapital och skulder | 892 | 1 108 | 845 | 922 | 991 |
Verksamhet
AB SA Spårteknik omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 35,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är besiktning av järnvägs- anläggningar (spår), rådgivning och konsultation i samband med besiktning. Trafiksäkerhetsarbete i samband med arbete i spårmiljö. Underhåll och nybyggnation av spåranläggning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sven Andersson (f. 1967) Styrelseledamot
- Karolina Andersson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-01-14 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Funbo-Bärby 55, 741 52, Uppsala Besök: Funbo-Bärby 55, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |