Aktiebolag Malmö 62 sökningar
AB Rallfast
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättning 2024
2,2 mkr
+79,9 %Rörelsemarginal
18,9 %
+55,1 p.e.Soliditet
6,7 %
+0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 159 | 1 200 | 1 200 | 1 247 | 1 260 | 1 263 | 1 263 |
| Rörelseresultat | 407 | −435 | −900 | −280 | 164 | 155 | 150 |
| Årets resultat | 100 | 217 | −30 | 3 | 134 | 214 | 148 |
| Eget kapital | 2 259 | 2 159 | 1 942 | 1 972 | 1 969 | 1 835 | 1 621 |
| Balansomslutning | 33 490 | 33 957 | 8 782 | 9 569 | 9 850 | 9 731 | 9 686 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 159 | 1 200 | 1 200 | 1 247 | 1 260 | 1 263 | 1 263 |
| Av- och nedskrivningar | 814 | 795 | 179 | 175 | 175 | 175 | 175 |
| Övriga externa kostnader | 843 | 929 | 1 903 | 1 353 | 921 | 943 | 937 |
| Övriga rörelseposter, netto | −95 | 89 | −18 | — | — | 10 | — |
| Rörelseresultat | 407 | −435 | −900 | −280 | 164 | 155 | 150 |
| Ränteintäkter | 35 | 45 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 274 | 502 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 169 | −892 | −900 | −280 | 164 | 155 | 150 |
| Bokslutsdispositioner | −42 | −85 | 70 | 289 | 7 | 120 | 40 |
| Koncernbidrag | 0 | 1 249 | 800 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 27 | 56 | 0 | 6 | 38 | 61 | 42 |
| Årets resultat | 100 | 217 | −30 | 3 | 134 | 214 | 148 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 31 238 | 32 051 | 7 392 | 7 060 | 7 235 | 7 295 | 7 299 |
| Kortfristiga fordringar | 1 252 | 381 | 821 | 1 118 | 252 | 237 | 306 |
| Kassa och bank | 1 000 | 1 525 | 569 | 1 391 | 2 362 | 2 198 | 2 081 |
| Omsättningstillgångar | 2 253 | 1 906 | 1 390 | 2 509 | 2 615 | 2 435 | 2 387 |
| Summa tillgångar | 33 490 | 33 957 | 8 782 | 9 569 | 9 850 | 9 731 | 9 686 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 059 | 1 842 | 1 872 | 1 869 | 1 735 | 1 521 | 1 373 |
| Eget kapital | 2 259 | 2 159 | 1 942 | 1 972 | 1 969 | 1 835 | 1 621 |
| Justerat eget kapital | 2 404 | 2 270 | 1 986 | 2 071 | 2 298 | 2 170 | 2 051 |
| Obeskattade reserver | 182 | 140 | 55 | 125 | 414 | 422 | 541 |
| Långfristiga skulder | 30 201 | 30 916 | 6 595 | 7 353 | 7 340 | 7 340 | 7 307 |
| Kortfristiga skulder | 848 | 742 | 190 | 119 | 127 | 134 | 217 |
| Summa eget kapital och skulder | 33 490 | 33 957 | 8 782 | 9 569 | 9 850 | 9 731 | 9 686 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 13 300 | 13 300 | 13 300 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger AB Rallfast över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 18,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 6,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 80 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga, förvalta och hyra ut fastigheter.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Björn Ralling (f. 1975) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan Eric Linus Ralling (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Björn Ralling (f. 1975) Styrelseledamot
- Sven Ingvar Ralling (f. 1944) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Elvedin Music (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Corrallet AB (559228-4383) |
|---|---|
| Koncernmoder | Jakemos AB (559098-8217) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-01-28 |
|---|---|
| Adress | Lundavägen 147, 212 25, Malmö Besök: Lundavägen 147, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |