Aktiebolag Stockholm 143 sökningar
AB Pubkonsulterna & Co
Restaurangverksamhet
Omsättning 2025
617 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
1,6 %
+0,6 p.e.Soliditet
68,1 %
−5,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 617 | 617 | 527 | 527 | 527 | 527 | 1 670 | 1 151 |
| Rörelseresultat | 10 | 6 | −105 | −86 | −79 | −46 | 420 | −504 |
| Årets resultat | 20 | 342 | 205 | −86 | −358 | −46 | 951 | −18 |
| Eget kapital | 295 | 675 | 483 | 278 | 364 | 722 | 1 067 | 516 |
| Balansomslutning | 433 | 921 | 514 | 489 | 622 | 885 | 1 194 | 1 173 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 617 | 617 | 527 | 527 | 527 | 527 | 1 670 | 1 151 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 88 | 152 |
| Övriga externa kostnader | 579 | 582 | 603 | 585 | 577 | 544 | 935 | 1 503 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | −227 | — |
| Rörelseresultat | 10 | 6 | −105 | −86 | −79 | −46 | 420 | −504 |
| Ränteintäkter | 12 | 15 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | 21 | −105 | −86 | −358 | −46 | 416 | −518 |
| Koncernbidrag | 0 | 400 | 310 | 0 | 0 | 0 | 535 | 500 |
| Skatt | 2 | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 20 | 342 | 205 | −86 | −358 | −46 | 951 | −18 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 349 | 365 | 379 | 408 | 436 | 744 | 773 | 1 088 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 553 | 128 | 71 | 180 | 140 | 420 | 82 |
| Kassa och bank | 1 | 3 | 7 | 10 | 6 | 1 | 1 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 85 | 556 | 135 | 81 | 186 | 141 | 421 | 84 |
| Summa tillgångar | 433 | 921 | 514 | 489 | 622 | 885 | 1 194 | 1 173 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 575 | 383 | 178 | 264 | 622 | 368 | 416 | −13 |
| Eget kapital | 295 | 675 | 483 | 278 | 364 | 722 | 1 067 | 516 |
| Justerat eget kapital | 295 | 675 | 483 | 278 | 364 | 722 | 1 067 | 516 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 43 |
| Kortfristiga skulder | 138 | 246 | 31 | 211 | 258 | 163 | 127 | 614 |
| Summa eget kapital och skulder | 433 | 921 | 514 | 489 | 622 | 885 | 1 194 | 1 173 |
| Ansvarsförbindelser | 2 442 | 2 842 | 2 992 | 2 992 | 2 992 | 2 992 | 3 292 | 3 692 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar AB Pubkonsulterna & Co i den nedre halvan sett till omsättning, med 617 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,6 procent, och soliditeten var hög — 68,1 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurang och catering ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Thool (f. 1959) Styrelseledamot
- Erica Thool (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Linda El-Zein (f. 1992) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | AB Pubkonsulterna & Co (556657-4645) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-03-10 |
|---|---|
| Adress | Kyrkogatan 28 C, 745 31, Enköping Besök: Kyrkogatan 28 C, Enköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-9581820 |