Aktiebolag Mullsjö
AB Mullsjö Bygg & Tak
98 sökningar
Omsättning 2025
10,3 mkr
+12,3 %Rörelsemarginal
1,3 %
−0,8 p.e.Soliditet
8,7 %
+2,6 p.e.Anställda
6
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 274 | 9 150 | 6 447 | 7 942 | 7 063 |
| Rörelseresultat | 131 | 187 | 46 | 68 | 74 |
| Årets resultat | 5 | 72 | −25 | −11 | 2 |
| Eget kapital | 138 | 132 | 61 | 86 | 97 |
| Balansomslutning | 1 820 | 2 151 | 1 302 | 1 416 | 1 561 |
| Anställda | 6 | 4 | 8 | 8 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 274 | 9 150 | 6 447 | 7 942 | 7 063 |
| Personalkostnader | 2 957 | 3 023 | 2 911 | 3 290 | 3 002 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 35 | 45 | 37 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 1 483 | 1 218 | 986 | 1 189 | 1 007 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 668 | −4 687 | −2 459 | −3 358 | −2 944 |
| Rörelseresultat | 131 | 187 | 46 | 68 | 74 |
| Räntekostnader | 94 | 101 | 72 | 75 | 72 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | 86 | −25 | −7 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | −26 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 6 | 14 | 0 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 5 | 72 | −25 | −11 | 2 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 157 | 43 | 78 | 97 | 78 |
| Varulager | 915 | 1 272 | 988 | 677 | 833 |
| Kortfristiga fordringar | 639 | 171 | 221 | 312 | 632 |
| Kassa och bank | 109 | 665 | 15 | 330 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 1 663 | 2 108 | 1 224 | 1 319 | 1 483 |
| Summa tillgångar | 1 820 | 2 151 | 1 302 | 1 416 | 1 561 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 33 | −40 | −14 | −3 | −5 |
| Eget kapital | 138 | 132 | 61 | 86 | 97 |
| Justerat eget kapital | 159 | 132 | 61 | 86 | 97 |
| Obeskattade reserver | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 656 | 2 019 | 1 241 | 1 330 | 1 464 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 820 | 2 151 | 1 302 | 1 416 | 1 561 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Verksamhet
AB Mullsjö Bygg & Tak omsatte 10,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 8,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Mullsjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara att utföra byggentreprenad och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Sammemyr (f. 1969) Styrelseledamot
- Camilla Sammemyr (f. 1967) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Sandberg (f. 1961) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-02-07 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Lövgatan 23, 565 33, Mullsjö Besök: Lövgatan 23, Mullsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |