Aktiebolag Orust
AB Maxra
34 sökningar
Omsättning 2025
938 tkr
+0,8 %Rörelsemarginal
8,5 %
+7,1 p.e.Soliditet
37,7 %
+2,5 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 938 | 931 | 1 075 | 1 143 | 969 | 700 |
| Rörelseresultat | 80 | 13 | 70 | 264 | 254 | 114 |
| Årets resultat | 64 | 9 | 54 | 209 | 201 | 90 |
| Eget kapital | 193 | 129 | 221 | 362 | 341 | 140 |
| Balansomslutning | 512 | 367 | 510 | 558 | 420 | 174 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 938 | 931 | 1 075 | 1 143 | 969 | 700 |
| Personalkostnader | 403 | 396 | 511 | 346 | 207 | 22 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 29 | 25 | 16 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 265 | 336 | 305 | 355 | 281 | 356 |
| Övriga rörelseposter, netto | −159 | −157 | −164 | −162 | −227 | −208 |
| Rörelseresultat | 80 | 13 | 70 | 264 | 254 | 114 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | 12 | 70 | 263 | 254 | 114 |
| Skatt | 17 | 3 | 15 | 54 | 53 | 25 |
| Årets resultat | 64 | 9 | 54 | 209 | 201 | 90 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 54 | 85 | 86 | 111 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 163 | 55 | 10 | 0 | −10 | 45 |
| Kassa och bank | 295 | 227 | 414 | 447 | 430 | 129 |
| Omsättningstillgångar | 458 | 282 | 424 | 447 | 420 | 174 |
| Summa tillgångar | 512 | 367 | 510 | 558 | 420 | 174 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 79 | 70 | 116 | 103 | 90 | 0 |
| Eget kapital | 193 | 129 | 221 | 362 | 341 | 140 |
| Justerat eget kapital | 193 | 129 | 221 | 362 | 341 | 140 |
| Kortfristiga skulder | 319 | 238 | 289 | 196 | 79 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 512 | 367 | 510 | 558 | 420 | 174 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 335 bolag som granskas inom samma bransch hamnar AB Maxra strax under mitten sett till omsättning, med 938 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,5 procent, och soliditeten var god — 37,7 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Orust.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva verksamhet som vandrarhem, cafe, restaurang samt uthyrning av båtar och allmän båtservice och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Doreen Nicole Ranisch (f. 1979) Styrelseledamot
- Magnus Kullberg (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-08-01 |
|---|---|
| Bransch | Vandrarhemsverksamhet (SNI 55201) |
| Adress | Ängsvägen 16, 473 33, Henån Besök: Ängsvägen 16, Henån |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |