Aktiebolag Halmstad
AB Maid 2 Clean
248 sökningar
Omsättning 2025
12,5 mkr
−15,2 %Rörelsemarginal
0,4 %
−5,7 p.e.Soliditet
6,0 %
−0,3 p.e.Anställda
24
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 466 | 14 702 | 11 861 | 11 899 | 13 069 | 6 217 | 304 | 0 |
| Rörelseresultat | 52 | 896 | −969 | 369 | −276 | 283 | 98 | −16 |
| Årets resultat | −69 | 830 | −1 001 | 322 | −294 | 199 | 78 | −16 |
| Eget kapital | 185 | 254 | −576 | 425 | 103 | 396 | 197 | 120 |
| Balansomslutning | 3 059 | 4 008 | 2 995 | 3 639 | 2 942 | 2 247 | 372 | 211 |
| Anställda | 24 | 28 | 25 | 22 | 23 | 8 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 466 | 14 702 | 11 861 | 11 899 | 13 069 | 6 217 | 304 | 0 |
| Personalkostnader | 9 475 | 10 840 | 10 150 | 8 776 | 9 436 | 4 445 | 100 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 283 | 273 | 213 | 134 | 190 | 38 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 164 | 2 483 | 2 297 | 2 773 | 2 710 | 1 326 | 106 | 16 |
| Övriga rörelseposter, netto | −492 | −210 | −170 | 153 | −1 009 | −125 | — | — |
| Rörelseresultat | 52 | 896 | −969 | 369 | −276 | 283 | 98 | −16 |
| Ränteintäkter | 0 | 27 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 114 | 93 | 39 | 34 | 25 | 14 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −63 | 830 | −1 001 | 350 | −294 | 268 | 95 | −16 |
| Skatt | 6 | 0 | 0 | 28 | 0 | 69 | 17 | 0 |
| Årets resultat | −69 | 830 | −1 001 | 322 | −294 | 199 | 78 | −16 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 376 | 517 | 532 | 685 | 760 | 668 | 0 | 0 |
| Varulager | 353 | 341 | 243 | 77 | 62 | 62 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 291 | 3 129 | 2 219 | 2 843 | 1 995 | 1 103 | 199 | 95 |
| Kassa och bank | 39 | 21 | 1 | 34 | 125 | 414 | 173 | 116 |
| Omsättningstillgångar | 2 683 | 3 491 | 2 463 | 2 954 | 2 182 | 1 579 | 372 | 211 |
| Summa tillgångar | 3 059 | 4 008 | 2 995 | 3 639 | 2 942 | 2 247 | 372 | 211 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 154 | −676 | 325 | 3 | 297 | 97 | 19 | 36 |
| Eget kapital | 185 | 254 | −576 | 425 | 103 | 396 | 197 | 120 |
| Justerat eget kapital | 185 | 254 | −576 | 425 | 103 | 396 | 197 | 120 |
| Kortfristiga skulder | 2 874 | 3 754 | 3 571 | 3 214 | 2 839 | 1 851 | 175 | 91 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 059 | 4 008 | 2 995 | 3 639 | 2 942 | 2 247 | 372 | 211 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 183 bolag som granskas inom samma bransch hamnar AB Maid 2 Clean bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 12,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,4 procent, och soliditeten var låg — 6,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 24 personer och har sitt säte i Halmstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är: 1. Rengöring i butiker, kontor, offentliga miljöer, industrier och skolor 2. Rengöring i kött och fiskindustri 3. Rengöring av kliniker och sjukhus 4. Bakteriebekämpning inom slakterier, fiskeslakterier, kycklingslakterier och andra matindustrier 5. Nedtvättning efter demontering av maskinpark inom fisk-, kött-, mat industri 6. Byggstädning 7. Fönsterputsning på alla höjd 8. Flyttstädning, hemstädning 9. Trädgårdsarbeten 10. Storstädning, golvvård på alla typer av golv 11. Polish-, vaxbehandling samt försegling 12. Slippning av betong-, marmor-, granit-, stengolv 13. Försäljning av utbildningspaket för städyrke, kurser till andras anställda. 14. Försäljning av varor och material inom städbranschen. 15 Och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mirella Arapovic (f. 1983) Styrelseledamot
- Isak Krupic (f. 1996) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ben Mahajerzadeh-Heidari (f. 1991) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1985-01-30 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Stationsgatan 37F, 302 50, Halmstad Besök: Stationsgatan 37 F, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |