Aktiebolag Trollhättan
AB Mahol
192 sökningar
Omsättning 2025
33,9 mkr
+5,0 %Rörelsemarginal
4,1 %
+1,3 p.e.Soliditet
74,4 %
+3,6 p.e.Anställda
11
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 878 | 32 254 | 29 656 | 29 549 | 29 536 | 25 013 | 24 878 | 21 509 |
| Rörelseresultat | 1 373 | 902 | 1 817 | 900 | 2 120 | 2 420 | 2 260 | 2 286 |
| Årets resultat | 1 432 | 1 367 | 1 415 | 1 361 | 1 214 | 1 415 | 1 343 | 1 353 |
| Eget kapital | 11 756 | 10 573 | 9 506 | 8 392 | 7 031 | 5 816 | 4 401 | 3 058 |
| Balansomslutning | 15 797 | 14 935 | 14 438 | 15 069 | 16 270 | 14 900 | 12 128 | 10 746 |
| Anställda | 11 | 11 | 9 | 9 | 7 | 7 | 7 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 878 | 32 254 | 29 656 | 29 549 | 29 536 | 25 013 | 24 878 | 21 509 |
| Personalkostnader | 5 706 | 5 501 | 4 494 | 4 353 | 3 420 | 2 989 | 2 960 | 2 641 |
| Av- och nedskrivningar | 507 | 571 | 571 | 480 | 536 | 450 | 140 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 10 495 | 9 684 | 8 096 | 9 451 | 8 435 | 6 147 | 5 727 | 4 396 |
| Övriga rörelseposter, netto | −15 797 | −15 596 | −14 678 | −14 365 | −15 025 | −13 007 | −13 791 | −12 120 |
| Rörelseresultat | 1 373 | 902 | 1 817 | 900 | 2 120 | 2 420 | 2 260 | 2 286 |
| Ränteintäkter | 19 | 45 | 57 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 21 | 45 | 57 | 67 | 82 | 74 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 378 | 927 | 1 828 | 848 | 2 054 | 2 338 | 2 187 | 2 275 |
| Bokslutsdispositioner | 443 | 825 | −32 | 922 | −519 | −531 | −471 | −530 |
| Skatt | 388 | 386 | 381 | 409 | 321 | 391 | 372 | 392 |
| Årets resultat | 1 432 | 1 367 | 1 415 | 1 361 | 1 214 | 1 415 | 1 343 | 1 353 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 967 | 7 439 | 7 911 | 8 078 | 8 224 | 8 255 | 7 912 | 4 387 |
| Varulager | 4 258 | 4 319 | 3 853 | 3 339 | 3 609 | 2 900 | 2 827 | 2 399 |
| Kortfristiga fordringar | 1 550 | 1 527 | 1 060 | 903 | 1 172 | 1 580 | 883 | 1 332 |
| Kassa och bank | 3 022 | 1 650 | 1 614 | 2 749 | 3 265 | 2 165 | 506 | 2 629 |
| Omsättningstillgångar | 8 829 | 7 495 | 6 527 | 6 990 | 8 046 | 6 646 | 4 216 | 6 359 |
| Summa tillgångar | 15 797 | 14 935 | 14 438 | 15 069 | 16 270 | 14 900 | 12 128 | 10 746 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 10 274 | 9 156 | 8 041 | 6 981 | 5 767 | 4 351 | 3 008 | 1 655 |
| Eget kapital | 11 756 | 10 573 | 9 506 | 8 392 | 7 031 | 5 816 | 4 401 | 3 058 |
| Justerat eget kapital | 12 240 | 11 409 | 10 997 | 9 858 | 9 229 | 7 602 | 5 765 | 4 048 |
| Obeskattade reserver | 610 | 1 053 | 1 878 | 1 846 | 2 768 | 2 249 | 1 718 | 1 247 |
| Långfristiga skulder | 96 | 142 | 184 | 2 468 | 2 610 | 2 795 | 3 020 | 3 104 |
| Kortfristiga skulder | 3 335 | 3 167 | 2 870 | 2 363 | 3 861 | 4 040 | 2 989 | 3 337 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 797 | 14 935 | 14 438 | 15 069 | 16 270 | 14 900 | 12 128 | 10 746 |
| Ställda säkerheter | 4 026 | 4 086 | 4 146 | 3 850 | 3 971 | 4 015 | 4 059 | 3 350 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 171 bolag som granskas inom samma bransch hamnar AB Mahol i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 33,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 74,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Trollhättan.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver verksamhet med parti-, detaljhandel och e-handel av eftermarknadsprodukter till transportbilar och lastbilar, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Marcus Holgersson (f. 1991) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Lindahl (f. 1984) Styrelseledamot
- Leif Lindahl (f. 1948) Styrelsesuppleant
- Christina Holgerson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Claes Palmén (f. 1970) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-10-09 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123) |
| Adress | Hedeängsvägen 5, 461 44, Trollhättan Besök: Hedeängsvägen 5, Trollhättan |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0520-221480 |