starkabolag.se

Aktiebolag Partille

AB KRUSA & TRUGA

35 sökningar

Omsättning 2025

5 mkr

+0,2 %
Rörelsemarginal

0,7 %

−1,3 p.e.
Soliditet

12,2 %

−2,4 p.e.
Anställda

4

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-032024-032023-032022-032021-03
Omsättning5 0064 9984 6784 5234 109
Rörelseresultat37101−64−123−72
Årets resultat−53−4−55−272
Eget kapital132185188243270
Balansomslutning1 0781 2631 1841 1731 113
Anställda44444
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-032024-032023-032022-032021-03
Nettoomsättning5 0064 9984 6784 5234 109
Personalkostnader1 4091 5151 5781 5571 188
Av- och nedskrivningar746109105105
Övriga externa kostnader1 0451 019937801723
Övriga rörelseposter, netto−2 508−2 317−2 118−2 183−2 165
Rörelseresultat37101−64−123−72
Räntekostnader901054546
Resultat efter finansiella poster−53−4−110−127−78
Bokslutsdispositioner005510187
Skatt00007
Årets resultat−53−4−55−272

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-032024-032023-032022-032021-03
Anläggningstillgångar182570143248
Varulager8671 146983878697
Kortfristiga fordringar17361117120121
Kassa och bank2031143247
Omsättningstillgångar1 0601 2381 1141 030865
Summa tillgångar1 0781 2631 1841 1731 113
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat135139193220218
Eget kapital132185188243270
Justerat eget kapital132185188287394
Obeskattade reserver00055156
Långfristiga skulder19211815100
Kortfristiga skulder754960845875687
Summa eget kapital och skulder1 0781 2631 1841 1731 113
Ställda säkerheter1001001001000

Verksamhet

AB KRUSA & TRUGA omsatte 5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 589 tusen kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,7 procent, och soliditeten var måttlig — 12,2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Partille.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Import- och grossistverksamhet samt butiks- och internethandel med te, kaffe, delikatesser, godis, choklad, konfektyr, porslin och därtill relaterade produkter och tjänster.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är AB KRUSA & TRUGA värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av AB KRUSA & TRUGA, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller AB KRUSA & TRUGA (559167-4428)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-08-07
Bransch Partihandel med kaffe, te, kakao och kryddor (SNI 46370)
Adress
Haga Nygata 2, 413 01, Göteborg
Besök: Haga Nygata 2, Göteborg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad