Aktiebolag Täby
AB Hypericum Salus
48 sökningar
566 tkr
+15,0 %1,1 %
+20,2 p.e.-91,3 %
+33,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 566 | 492 | 516 | 426 | 308 | 276 | 223 | 104 |
| Rörelseresultat | 6 | −94 | −30 | 49 | −24 | 6 | −39 | −78 |
| Årets resultat | 6 | −94 | −31 | 49 | −24 | 3 | −39 | −78 |
| Eget kapital | −157 | −163 | −70 | −39 | −88 | −64 | −67 | −28 |
| Balansomslutning | 172 | 131 | 199 | 242 | 171 | 290 | 85 | 84 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 566 | 492 | 516 | 426 | 308 | 276 | 223 | 104 |
| Personalkostnader | 224 | 212 | 204 | 36 | 36 | 12 | 32 | 55 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 42 | 42 | 42 | 29 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 192 | 197 | 177 | 161 | 137 | 122 | 127 | 67 |
| Övriga rörelseposter, netto | −115 | −135 | −123 | −138 | −130 | −136 | −103 | −60 |
| Rörelseresultat | 6 | −94 | −30 | 49 | −24 | 6 | −39 | −78 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | −94 | −31 | 49 | −24 | 6 | −39 | −78 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 | −94 | −31 | 49 | −24 | 3 | −39 | −78 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 29 | 71 | 113 | 116 | 145 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 12 | 0 | 0 | 0 | 24 | 0 | 17 |
| Kassa och bank | 122 | 90 | 128 | 129 | 55 | 121 | 79 | 62 |
| Omsättningstillgångar | 172 | 102 | 128 | 129 | 55 | 145 | 85 | 84 |
| Summa tillgångar | 172 | 131 | 199 | 242 | 171 | 290 | 85 | 84 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −213 | −119 | −89 | −138 | −114 | −117 | −78 | 0 |
| Eget kapital | −157 | −163 | −70 | −39 | −88 | −64 | −67 | −28 |
| Justerat eget kapital | −157 | −163 | −70 | −39 | −88 | −64 | −67 | −28 |
| Kortfristiga skulder | 329 | 294 | 269 | 281 | 259 | 354 | 152 | 112 |
| Summa eget kapital och skulder | 172 | 131 | 199 | 242 | 171 | 290 | 85 | 84 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 129 granskade bolag ligger AB Hypericum Salus över mittlinjen räknat på omsättning, med 566 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på -91,3 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Täby.
Konsultation och rådgivning inom näring, kost och hälsa.
Styrelse & ledning
- Pia Jäger (f. 1965) Styrelseledamot
- Stephan Hasselgren (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-21 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999) |
| Adress | Centralvägen 32, 183 57, Täby Besök: Centralvägen 32, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |