Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar A2 Hydraulik AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
A2 Hydraulik AB ökade omsättningen med 31 procent senaste året. Medianen bland branschens 480 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 11,7 procent, mot branschmedianens 7,2 procent.
Soliditeten ligger på 67,5 procent — branschens median är 52,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Reparation och underhåll av maskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 165 | 433 | 62 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 155 | 429 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | +31,1 % | 61 | 480 | 87 % |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | 144 | 480 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,3 % | 194 | 480 | 60 % |
| Soliditet | 67,5 % | 114 | 480 | 76 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 366 tkr | 84 | 480 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 393 tkr | 83 | 480 | 83 % |
| Nettoomsättning | 13 462 tkr | 246 | 480 | 49 % |
| Rörelseresultat | 1 572 tkr | 182 | 480 | 62 % |
| Antal anställda | 4 | 335 | 480 | 30 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 386 | 3 154 | 56 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 1 942 | 3 119 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | +31,1 % | 279 | 3 412 | 92 % |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | 794 | 3 413 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,3 % | 1 084 | 3 414 | 68 % |
| Soliditet | 67,5 % | 711 | 3 402 | 79 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 366 tkr | 838 | 3 414 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 393 tkr | 579 | 3 414 | 83 % |
| Nettoomsättning | 13 462 tkr | 2 034 | 3 414 | 40 % |
| Rörelseresultat | 1 572 tkr | 1 331 | 3 414 | 61 % |
| Antal anställda | 4 | 2 606 | 3 414 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 31 272 | 78 296 | 60 % | |
| Värdeförändring | −4,0 % | 50 548 | 77 179 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | +31,1 % | 9 442 | 87 570 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | 21 761 | 87 488 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,3 % | 33 151 | 87 590 | 62 % |
| Soliditet | 67,5 % | 17 700 | 87 388 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 366 tkr | 19 925 | 87 591 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | 393 tkr | 14 698 | 87 591 | 83 % |
| Nettoomsättning | 13 462 tkr | 49 248 | 87 591 | 44 % |
| Rörelseresultat | 1 572 tkr | 32 021 | 87 591 | 63 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .