Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar A1 Distribution AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
A1 Distribution AB ökade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 79 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 3,4 procent, mot branschmedianens 3,6 procent.
Soliditeten ligger på 27,0 procent — branschens median är 39,8 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 63 | 67 | 6 % | |
| Värdeförändring | +104,0 % | 9 | 66 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,9 % | 30 | 79 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 44 | 79 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 % | 19 | 79 | 76 % |
| Soliditet | 27,0 % | 60 | 79 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 632 tkr | 71 | 79 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 56 tkr | 51 | 79 | 35 % |
| Nettoomsättning | 17 947 tkr | 61 | 79 | 23 % |
| Rörelseresultat | 614 tkr | 47 | 79 | 41 % |
| Antal anställda | 11 | 35 | 79 | 56 % |
Jämtlands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 067 | 1 172 | 9 % | |
| Värdeförändring | +104,0 % | 81 | 1 160 | 93 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,9 % | 307 | 1 267 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 760 | 1 267 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 % | 246 | 1 267 | 81 % |
| Soliditet | 27,0 % | 1 007 | 1 267 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 632 tkr | 738 | 1 267 | 42 % |
| Rörelseresultat per anställd | 56 tkr | 793 | 1 267 | 37 % |
| Nettoomsättning | 17 947 tkr | 476 | 1 267 | 62 % |
| Rörelseresultat | 614 tkr | 688 | 1 267 | 46 % |
| Antal anställda | 11 | 358 | 1 267 | 72 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 71 111 | 78 068 | 9 % | |
| Värdeförändring | +104,0 % | 6 572 | 76 955 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,9 % | 24 773 | 87 561 | 72 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 52 274 | 87 479 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 33,5 % | 21 195 | 87 581 | 76 % |
| Soliditet | 27,0 % | 67 040 | 87 385 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 632 tkr | 52 524 | 87 582 | 40 % |
| Rörelseresultat per anställd | 56 tkr | 54 444 | 87 582 | 38 % |
| Nettoomsättning | 17 947 tkr | 40 822 | 87 582 | 53 % |
| Rörelseresultat | 614 tkr | 49 004 | 87 582 | 44 % |
| Antal anställda | 11 | 31 606 | 87 582 | 64 % |