Aktiebolag Gävle
A+ VVS AB
19 sökningar
Omsättning 2026
13,4 mkr
+23,2 %Rörelsemarginal
2,5 %
−6,1 p.e.Soliditet
35,4 %
−10,4 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 420 | 10 890 | 6 685 | 4 179 |
| Rörelseresultat | 335 | 931 | 403 | 406 |
| Årets resultat | 317 | 723 | 299 | 199 |
| Eget kapital | 1 264 | 1 246 | 523 | 224 |
| Balansomslutning | 3 613 | 2 948 | 2 406 | 1 175 |
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 420 | 10 890 | 6 685 | 4 179 |
| Personalkostnader | 3 487 | 3 105 | 1 695 | 752 |
| Av- och nedskrivningar | 57 | 56 | 56 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 1 623 | 1 265 | 937 | 499 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 918 | −5 533 | −3 594 | −2 489 |
| Rörelseresultat | 335 | 931 | 403 | 406 |
| Räntekostnader | 8 | 14 | 15 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 328 | 917 | 387 | 399 |
| Bokslutsdispositioner | 111 | 16 | 0 | −146 |
| Skatt | 121 | 210 | 88 | 54 |
| Årets resultat | 317 | 723 | 299 | 199 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 97 | 136 | 193 | 249 |
| Kortfristiga fordringar | 2 284 | 2 021 | 2 052 | 725 |
| Kassa och bank | 1 232 | 791 | 161 | 201 |
| Omsättningstillgångar | 3 516 | 2 812 | 2 213 | 926 |
| Summa tillgångar | 3 613 | 2 948 | 2 406 | 1 175 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 922 | 498 | 199 | 0 |
| Eget kapital | 1 264 | 1 246 | 523 | 224 |
| Justerat eget kapital | 1 278 | 1 349 | 639 | 340 |
| Obeskattade reserver | 18 | 130 | 146 | 146 |
| Långfristiga skulder | 0 | 103 | 128 | 151 |
| Kortfristiga skulder | 2 331 | 1 469 | 1 609 | 654 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 613 | 2 948 | 2 406 | 1 175 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte A+ VVS AB 13,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,5 procent, och soliditeten var god — 35,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Gävle.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva installationsverksamhet inom rör-, vatten- , värme- och sanitetsbranschen, att äga och förvalta fast och lös egendom, ävensom bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Alexander Persson (f. 1991) Styrelseledamot
- Madeleine Gyllenskepp (f. 1992) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Valter Thomas Hillfjärd (f. 1993) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Krickvägen 16E, 803 09, Gävle Besök: Krickvägen 16 E, Gävle |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |