Aktiebolag Vallentuna
A.S Driftteknik AB
72 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
−25,8 %Rörelsemarginal
1,2 %
+1,1 p.e.Soliditet
55,0 %
−24,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 434 | 1 933 | 1 952 | 1 355 | 1 289 | 1 402 | 1 389 | 1 826 |
| Rörelseresultat | 17 | 1 | −67 | 63 | −90 | 237 | −247 | −12 |
| Årets resultat | 9 | 0 | −71 | 59 | −96 | 229 | −261 | −10 |
| Eget kapital | 209 | 200 | 199 | 271 | 212 | 307 | −121 | 139 |
| Balansomslutning | 380 | 251 | 624 | 382 | 340 | 462 | 304 | 399 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 434 | 1 933 | 1 952 | 1 355 | 1 289 | 1 402 | 1 389 | 1 826 |
| Personalkostnader | 349 | 388 | 337 | 467 | 441 | 275 | 487 | 657 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 9 | 10 | 12 | 11 | 4 | 3 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 252 | 192 | 318 | 255 | 218 | 243 | 318 | 345 |
| Övriga rörelseposter, netto | −801 | −1 343 | −1 354 | −558 | −709 | −643 | −828 | −830 |
| Rörelseresultat | 17 | 1 | −67 | 63 | −90 | 237 | −247 | −12 |
| Räntekostnader | 5 | 1 | 4 | 4 | 6 | 8 | 14 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 0 | −71 | 59 | −96 | 229 | −261 | −13 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Skatt | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 9 | 0 | −71 | 59 | −96 | 229 | −261 | −10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 45 | 17 | 27 | 39 | 14 | 14 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 185 | 92 | 146 | 152 | 338 | 275 | 289 | 373 |
| Kassa och bank | 165 | 114 | 461 | 203 | −37 | 172 | 0 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 350 | 206 | 607 | 355 | 301 | 448 | 289 | 382 |
| Summa tillgångar | 380 | 251 | 624 | 382 | 340 | 462 | 304 | 399 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 100 | 100 | 170 | 112 | 208 | −222 | 40 | 49 |
| Eget kapital | 209 | 200 | 199 | 271 | 212 | 307 | −121 | 139 |
| Justerat eget kapital | 209 | 200 | 199 | 271 | 212 | 307 | −121 | 139 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 94 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 171 | 51 | 425 | 111 | 128 | 115 | 331 | 260 |
| Summa eget kapital och skulder | 380 | 251 | 624 | 382 | 340 | 462 | 304 | 399 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 315 | 315 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger A.S Driftteknik AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,2 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 55,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 26 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Vallentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva teknisk förvaltning och entreprenader inom bygg, el, VVS, styr och regler samt måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan Jonsson (f. 1966) Styrelseledamot
- Tage Jonsson (f. 1956) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Blekingevägen 48, 186 45, Vallentuna Besök: Blekingevägen 48, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7300506 |