starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

A Hermansson Entreprenad AB

54 sökningar

Omsättning 2025

2,7 mkr

+21,7 %
Rörelsemarginal

9,1 %

+0,1 p.e.
Soliditet

36,7 %

+3,7 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-092024-092023-092022-092021-09
Omsättning2 6572 1832 0251 6861 551
Rörelseresultat241196125127306
Årets resultat1491126879156
Eget kapital709559448380300
Balansomslutning2 2992 1021 5961 6921 422
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-092024-092023-092022-092021-09
Nettoomsättning2 6572 1832 0251 6861 551
Personalkostnader696648619364237
Av- och nedskrivningar352255239191140
Övriga externa kostnader18513313516992
Övriga rörelseposter, netto−1 183−951−907−835−776
Rörelseresultat241196125127306
Räntekostnader5361422416
Resultat efter finansiella poster18813683102290
Bokslutsdispositioner0000−100
Skatt3924152335
Årets resultat1491126879156

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-092024-092023-092022-092021-09
Anläggningstillgångar1 5761 6151 0001 1301 009
Kortfristiga fordringar535417247562255
Kassa och bank188703490158
Omsättningstillgångar723487596562413
Summa tillgångar2 2992 1021 5961 6921 422
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat51039733025194
Eget kapital709559448380300
Justerat eget kapital844694583515435
Obeskattade reserver170170170170170
Långfristiga skulder614789396646473
Kortfristiga skulder806584582496479
Summa eget kapital och skulder2 2992 1021 5961 6921 422
Ställda säkerheter1 4381 2739431 122886

Verksamhet

A Hermansson Entreprenad AB omsatte 2,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,1 procent, och soliditeten var god — 36,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av personal inom bygg- och entreprenadverksamhet, utföra mark- och grundarbeten, bygg- arbeten, vinterväghållning samt uthyrning av entreprenadmaskiner och lastbilar samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är A Hermansson Entreprenad AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av A Hermansson Entreprenad AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller A Hermansson Entreprenad AB (559200-8725)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

A Hermansson Entreprenad AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-04-01
Bransch Mark- och grundarbeten (SNI 43120)
Adress
Råsseröd 209, 451 92, Uddevalla
Besök: Råsseröd 209, Uddevalla
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad