Aktiebolag Haninge
A-Gräv C Bohlin AB
221 sökningar
Omsättning 2026
58,7 mkr
+40,1 %Rörelsemarginal
9,0 %
−4,5 p.e.Soliditet
53,9 %
−14,4 p.e.Anställda
10
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 718 | 41 907 | 34 243 | 31 093 | 31 872 |
| Rörelseresultat | 5 310 | 5 672 | 4 092 | 1 282 | −1 462 |
| Årets resultat | 4 075 | 4 431 | 3 358 | 1 061 | 203 |
| Eget kapital | 15 392 | 11 817 | 7 386 | 4 028 | 2 967 |
| Balansomslutning | 28 544 | 17 296 | 16 575 | 12 733 | 15 527 |
| Anställda | 10 | 8 | 9 | 11 | 18 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 718 | 41 907 | 34 243 | 31 093 | 31 872 |
| Personalkostnader | 5 459 | 4 506 | 5 077 | 6 405 | 6 702 |
| Av- och nedskrivningar | 3 310 | 3 557 | 3 386 | 3 453 | 3 604 |
| Övriga externa kostnader | 2 308 | 2 143 | 3 698 | 20 404 | 23 191 |
| Övriga rörelseposter, netto | −42 331 | −26 029 | −17 990 | 451 | 163 |
| Rörelseresultat | 5 310 | 5 672 | 4 092 | 1 282 | −1 462 |
| Ränteintäkter | 6 | 32 | 28 | — | — |
| Räntekostnader | 108 | 114 | 200 | 241 | 165 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 207 | 5 590 | 3 920 | 1 042 | −1 626 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 311 | 191 | 1 900 |
| Skatt | 1 132 | 1 159 | 873 | 172 | 71 |
| Årets resultat | 4 075 | 4 431 | 3 358 | 1 061 | 203 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 201 | 8 812 | 5 890 | 8 960 | 9 754 |
| Kortfristiga fordringar | 9 704 | 8 394 | 8 561 | 3 902 | 5 773 |
| Kassa och bank | 2 639 | 90 | 2 124 | −129 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 12 343 | 8 484 | 10 686 | 3 773 | 5 773 |
| Summa tillgångar | 28 544 | 17 296 | 16 575 | 12 733 | 15 527 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 11 217 | 7 286 | 3 928 | 2 867 | 2 664 |
| Eget kapital | 15 392 | 11 817 | 7 386 | 4 028 | 2 967 |
| Justerat eget kapital | 15 392 | 11 817 | 7 386 | 4 275 | 3 366 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 311 | 502 |
| Långfristiga skulder | 1 330 | 233 | 530 | 2 386 | 4 225 |
| Kortfristiga skulder | 11 822 | 5 246 | 8 659 | 6 008 | 7 833 |
| Summa eget kapital och skulder | 28 544 | 17 296 | 16 575 | 12 733 | 15 527 |
| Ställda säkerheter | 2 174 | 507 | 2 099 | 8 396 | 7 162 |
Verksamhet
Med 58,7 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2026 hör A-Gräv C Bohlin AB till den övre fjärdedelen bland branschens 9 520 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 9,0 procent — en god nivå — medan soliditeten på 53,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 40 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är schakt och anläggning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christian Bohlin (f. 1988) Ordförande, Styrelseledamot
- Angelica Niklasson (f. 1990) Styrelseledamot
- Amanda Bohlin (f. 2002) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Angelika Thor (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-04-23 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Hargsbro 405, 195 96, Rosersberg Besök: Hargsbro 405, Rosersberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |