Aktiebolag Stockholm
8th Grade Films AB
41 sökningar
705 tkr
−15,1 %17,2 %
+13,7 p.e.61,6 %
−8,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 | 830 | 977 | 1 160 | 1 057 |
| Rörelseresultat | 121 | 29 | 44 | 344 | 322 |
| Årets resultat | 98 | 31 | 40 | 273 | 253 |
| Eget kapital | 270 | 271 | 391 | 551 | 278 |
| Balansomslutning | 438 | 385 | 902 | 657 | 626 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 | 2022-11 | 2021-11* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 705 | 830 | 977 | 1 160 | 1 057 |
| Personalkostnader | 460 | 655 | 612 | 624 | 441 |
| Övriga externa kostnader | 118 | 147 | 215 | 171 | 242 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 | — | −106 | −21 | −52 |
| Rörelseresultat | 121 | 29 | 44 | 344 | 322 |
| Ränteintäkter | 3 | 10 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 123 | 38 | 51 | 344 | 322 |
| Skatt | 25 | 7 | 11 | 71 | 69 |
| Årets resultat | 98 | 31 | 40 | 273 | 253 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 | 2022-11 | 2021-11* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 397 | 224 | 434 | 444 | 464 |
| Kassa och bank | 41 | 161 | 468 | 213 | 162 |
| Omsättningstillgångar | 438 | 385 | 902 | 657 | 626 |
| Summa tillgångar | 438 | 385 | 902 | 657 | 626 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 147 | 215 | 326 | 253 | 0 |
| Eget kapital | 270 | 271 | 391 | 551 | 278 |
| Justerat eget kapital | 270 | 271 | 391 | 551 | 278 |
| Kortfristiga skulder | 168 | 114 | 511 | 106 | 348 |
| Summa eget kapital och skulder | 438 | 385 | 902 | 657 | 626 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 149 granskade bolag ligger 8th Grade Films AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 705 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,2 procent, och soliditeten var hög — 61,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Film och TV produktion, regissörsverksamhet, fotograf, bildproducerandeverksamhet, redigerares och klippningsverksamhet, ljudinspelningsverksamhet, författarverksamhet, kompositörs och musikförlagsverksamhet, producerandeverksamhet, konsultverksamhet och handelsrörelse inom film, video, media, bokförlags, musik, artistisk, litterär och konstnärlig verksamhet, nöjesbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- James Heneghan (f. 1966) Styrelseledamot
- Mette Holmer (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Planering och sändning av tv-program samt distribution av video (SNI 60200) |
| Adress | Stortorpsvägen 42A, 142 65, Trångsund Besök: Stortorpsvägen 42 A, Trångsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |