Aktiebolag Härryda
8-Tech International Consulting AB
96 sökningar
4,3 mkr
−28,5 %9,1 %
+2,8 p.e.48,5 %
+5,2 p.e.4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 277 | 5 980 | 6 745 | 6 637 | 1 812 | 0 | 1 415 | 1 451 |
| Rörelseresultat | 388 | 373 | 629 | −301 | 533 | −160 | 1 | 687 |
| Årets resultat | 220 | 282 | 424 | −173 | 324 | −26 | 17 | 422 |
| Eget kapital | 986 | 966 | 984 | 560 | 734 | 410 | 437 | 484 |
| Balansomslutning | 2 031 | 2 230 | 2 934 | 2 119 | 1 395 | 435 | 702 | 1 286 |
| Anställda | 4 | 5 | 6 | 6 | 3 | 0 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 277 | 5 980 | 6 745 | 6 637 | 1 812 | 0 | 1 415 | 1 451 |
| Personalkostnader | 2 798 | 3 341 | 4 288 | 4 479 | 654 | 1 | 1 166 | 751 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 270 | 268 | 321 | 302 | 216 | 153 | 233 | 61 |
| Övriga rörelseposter, netto | −821 | −1 997 | −1 499 | −2 149 | −401 | — | −8 | 48 |
| Rörelseresultat | 388 | 373 | 629 | −301 | 533 | −160 | 1 | 687 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 13 | 14 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 379 | 361 | 616 | −302 | 533 | −161 | 1 | 686 |
| Bokslutsdispositioner | −98 | 0 | −119 | 129 | −129 | 135 | 24 | −159 |
| Skatt | 61 | 79 | 74 | 0 | 80 | 0 | 8 | 105 |
| Årets resultat | 220 | 282 | 424 | −173 | 324 | −26 | 17 | 422 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 | 6 | 5 | 11 | 18 | 26 | 34 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 127 | 1 771 | 2 134 | 2 022 | 1 270 | 88 | 139 | 588 |
| Kassa och bank | 896 | 453 | 795 | 86 | 107 | 322 | 529 | 698 |
| Omsättningstillgångar | 2 023 | 2 224 | 2 929 | 2 109 | 1 378 | 409 | 669 | 1 286 |
| Summa tillgångar | 2 031 | 2 230 | 2 934 | 2 119 | 1 395 | 435 | 702 | 1 286 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 716 | 634 | 510 | 683 | 360 | 386 | 434 | 12 |
| Eget kapital | 986 | 966 | 984 | 560 | 734 | 410 | 437 | 484 |
| Justerat eget kapital | 1 158 | 1 060 | 1 078 | 560 | 836 | 410 | 544 | 610 |
| Obeskattade reserver | 217 | 119 | 119 | 0 | 129 | 0 | 135 | 159 |
| Kortfristiga skulder | 828 | 1 145 | 1 831 | 1 559 | 532 | 25 | 130 | 643 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 031 | 2 230 | 2 934 | 2 119 | 1 395 | 435 | 702 | 1 286 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 873 granskade bolag ligger 8-Tech International Consulting AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 48,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 28 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Härryda.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva teknisk konsultverksamhet inom industriteknik, fordonsteknik, elteknik, mekanikteknik, teleteknik, klimatteknik, mätteknik, IT-teknik samt närliggande förenlig verksamhet. Bolaget skall dessutom bedriva handel med fastigheter och värdepapper samt närliggande förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stig Magnusson (f. 1963) Verkställande direktör
- Thomas Ljungberg (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Stig Magnusson (f. 1963) Styrelseledamot
- Damaris Magnusson Ugalde (f. 1955) Styrelsesuppleant
- Mia Strahl (f. 1972) Styrelsesuppleant
- Lawrence Liu (f. 1988) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-28 |
|---|---|
| Bransch | Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129) |
| Adress | Biblioteksgatan 4B, 435 30, Mölnlycke Besök: Biblioteksgatan 4 B, Mölnlycke |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |