Aktiebolag Falkenberg
5,0 Måleri AB
35 sökningar
Omsättning 2025
5,8 mkr
+134,2 %Rörelsemarginal
1,1 %
−1,2 p.e.Soliditet
-1,8 %
+23,1 p.e.Anställda
4
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 797 | 2 475 | 1 609 | 2 039 | 1 430 |
| Rörelseresultat | 66 | 57 | −254 | 118 | 1 |
| Årets resultat | 55 | 40 | −257 | 90 | −1 |
| Eget kapital | −13 | −68 | −108 | 148 | 58 |
| Balansomslutning | 717 | 273 | 244 | 405 | 313 |
| Anställda | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 797 | 2 475 | 1 609 | 2 039 | 1 430 |
| Personalkostnader | 3 021 | 1 153 | 1 056 | 1 166 | 822 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 085 | 537 | 468 | 431 | 278 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 625 | −723 | −338 | −324 | −329 |
| Rörelseresultat | 66 | 57 | −254 | 118 | 1 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 17 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 55 | 40 | −257 | 117 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 27 | 1 |
| Årets resultat | 55 | 40 | −257 | 90 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | 24 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 473 | 120 | 170 | 216 | 134 |
| Kassa och bank | 224 | 133 | 50 | 189 | 179 |
| Omsättningstillgångar | 697 | 254 | 219 | 405 | 313 |
| Summa tillgångar | 717 | 273 | 244 | 405 | 313 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −118 | −158 | 99 | 8 | 9 |
| Eget kapital | −13 | −68 | −108 | 148 | 58 |
| Justerat eget kapital | −13 | −68 | −108 | 148 | 58 |
| Långfristiga skulder | 50 | 103 | 151 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 680 | 238 | 201 | 257 | 255 |
| Summa eget kapital och skulder | 717 | 273 | 244 | 405 | 313 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte 5,0 Måleri AB 5,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på -1,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 134 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Falkenberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mikael Andersson (f. 1987) Styrelseledamot
- Malin Pettersson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Batterivägen 3, 311 39, Falkenberg Besök: Batterivägen 3, Falkenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |