Aktiebolag Uddevalla
4Sure AB
47 sökningar
Omsättning 2025
6,9 mkr
+20,5 %Rörelsemarginal
1,4 %
+0,5 p.e.Soliditet
2,4 %
−31,6 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 903 | 5 727 | 5 070 | 3 779 | 4 772 | 3 037 |
| Rörelseresultat | 100 | 54 | 443 | −164 | 742 | 783 |
| Årets resultat | 0 | 40 | −3 | −115 | 439 | 616 |
| Eget kapital | 52 | 1 027 | 987 | 989 | 1 104 | 666 |
| Balansomslutning | 2 204 | 3 020 | 4 575 | 2 329 | 2 489 | 1 967 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 6 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 903 | 5 727 | 5 070 | 3 779 | 4 772 | 3 037 |
| Personalkostnader | 3 073 | 2 692 | 1 872 | 1 839 | 1 703 | 812 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 35 | 32 | 32 | 16 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 692 | 2 946 | 2 743 | 2 072 | 2 327 | 1 442 |
| Rörelseresultat | 100 | 54 | 443 | −164 | 742 | 783 |
| Ränteintäkter | 58 | 90 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 42 | 64 | 8 | 3 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 81 | 499 | −115 | 743 | 783 |
| Koncernbidrag | −76 | −41 | −502 | 0 | −189 | 0 |
| Skatt | 40 | 0 | 0 | 0 | 115 | 168 |
| Årets resultat | 0 | 40 | −3 | −115 | 439 | 616 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 420 | 1 774 | 1 889 | 1 727 | 168 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 1 368 | 998 | 747 | 602 | 1 772 | 932 |
| Kassa och bank | 416 | 248 | 1 939 | 0 | 549 | 1 011 |
| Omsättningstillgångar | 1 784 | 1 246 | 2 687 | 602 | 2 321 | 1 943 |
| Summa tillgångar | 2 204 | 3 020 | 4 575 | 2 329 | 2 489 | 1 967 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 | 937 | 940 | 1 054 | 615 | 0 |
| Eget kapital | 52 | 1 027 | 987 | 989 | 1 104 | 666 |
| Justerat eget kapital | 52 | 1 027 | 987 | 989 | 1 104 | 666 |
| Långfristiga skulder | 14 | 840 | 766 | 352 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 138 | 1 153 | 2 822 | 988 | 1 385 | 1 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 204 | 3 020 | 4 575 | 2 329 | 2 489 | 1 967 |
| Ställda säkerheter | 850 | 850 | 500 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 200 bolag som granskas inom samma bransch hamnar 4Sure AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 6,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 2,4 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Uddevalla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförmedling av fast egendom, bostadsrätter och rörelser samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Erik Sparrebäck (f. 1964) Styrelseledamot
- Anna Ståhle (f. 1976) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mattias Celind (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Bohus Group AB (559094-1208) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bohus Group AB (559094-1208) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-01-08 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Kungsgatan 22, 451 30, Uddevalla Besök: Kungsgatan 22, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |