Aktiebolag Mariestad
4e2 Synergy AB
55 sökningar
583 tkr
−33,8 %44,1 %
+10,1 p.e.75,0 %
+14,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 583 | 881 | 827 | 819 | 332 | 158 | 366 | 602 |
| Rörelseresultat | 257 | 299 | 194 | 312 | 230 | −24 | −114 | 126 |
| Årets resultat | 203 | 224 | 100 | 255 | 385 | −24 | −112 | 97 |
| Eget kapital | 379 | 376 | 351 | 452 | 396 | 12 | 35 | 147 |
| Balansomslutning | 505 | 618 | 582 | 630 | 603 | 135 | 157 | 254 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 583 | 881 | 827 | 819 | 332 | 158 | 366 | 602 |
| Personalkostnader | 180 | 477 | 528 | 412 | 2 | 132 | 422 | 411 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 6 | 7 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 104 | 104 | 94 | 81 | 44 | 56 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −10 | — | 5 | — |
| Rörelseresultat | 257 | 299 | 194 | 312 | 230 | −24 | −114 | 126 |
| Räntekostnader | 0 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 257 | 289 | 142 | 325 | 406 | −24 | −112 | 126 |
| Skatt | 54 | 65 | 42 | 69 | 21 | 0 | 0 | 29 |
| Årets resultat | 203 | 224 | 100 | 255 | 385 | −24 | −112 | 97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 203 | 188 | 188 | 188 | 150 | 68 | 73 | 80 |
| Kortfristiga fordringar | 51 | 32 | 5 | 9 | 130 | 39 | 33 | 124 |
| Kassa och bank | 251 | 398 | 389 | 433 | 323 | 28 | 51 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 302 | 430 | 395 | 442 | 453 | 68 | 84 | 173 |
| Summa tillgångar | 505 | 618 | 582 | 630 | 603 | 135 | 157 | 254 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 126 | 102 | 202 | 147 | −39 | −14 | 97 | 0 |
| Eget kapital | 379 | 376 | 351 | 452 | 396 | 12 | 35 | 147 |
| Justerat eget kapital | 379 | 376 | 351 | 452 | 396 | 12 | 35 | 147 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | 67 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 126 | 242 | 231 | 178 | 207 | 11 | 55 | 77 |
| Summa eget kapital och skulder | 505 | 618 | 582 | 630 | 603 | 135 | 157 | 254 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar 4e2 Synergy AB strax under mitten sett till omsättning, med 583 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 44,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 75,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 34 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Mariestad.
Bolagets verksamhet består i att tillhandahålla konsulttjänster inom IT, företags organisation, e-handel och marknadsföring, utveckla, drifta och tillhandahålla IT-system och -plattformar, förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Erik Ekblom (f. 1975) Styrelseledamot
- Kjell Bodemyr (f. 1946) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-22 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Marieholmsvägen 40, 542 43, Mariestad Besök: Marieholmsvägen 40, Mariestad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |