Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar 4 Photonics AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
4 Photonics AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 144 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 14,1 procent, mot branschmedianens 7,5 procent.
Soliditeten ligger på 51,3 procent — branschens median är 54,5 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med mät- och precisionsinstrument
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 72 | 122 | 41 % | |
| Värdeförändring | +27,0 % | 46 | 121 | 62 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,9 % | 59 | 144 | 59 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 30 | 144 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 % | 4 | 144 | 97 % |
| Soliditet | 51,3 % | 80 | 143 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 967 tkr | 11 | 144 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 542 tkr | 10 | 144 | 93 % |
| Nettoomsättning | 43 867 tkr | 73 | 144 | 49 % |
| Rörelseresultat | 6 168 tkr | 55 | 144 | 62 % |
| Antal anställda | 4 | 116 | 144 | 19 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 731 | 13 483 | 72 % | |
| Värdeförändring | +27,0 % | 4 200 | 13 293 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,9 % | 5 102 | 15 012 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 2 836 | 14 997 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 % | 994 | 15 017 | 93 % |
| Soliditet | 51,3 % | 6 402 | 14 974 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 967 tkr | 597 | 15 017 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 542 tkr | 368 | 15 017 | 98 % |
| Nettoomsättning | 43 867 tkr | 3 900 | 15 017 | 74 % |
| Rörelseresultat | 6 168 tkr | 2 113 | 15 017 | 86 % |
| Antal anställda | 4 | 11 350 | 15 017 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 592 | 78 286 | 74 % | |
| Värdeförändring | +27,0 % | 25 020 | 77 169 | 68 % |
| Tillväxt i omsättning | +8,9 % | 29 907 | 87 562 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 16 804 | 87 475 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 % | 5 988 | 87 581 | 93 % |
| Soliditet | 51,3 % | 36 837 | 87 381 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 10 967 tkr | 3 287 | 87 582 | 96 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 542 tkr | 2 149 | 87 582 | 98 % |
| Nettoomsättning | 43 867 tkr | 21 751 | 87 582 | 75 % |
| Rörelseresultat | 6 168 tkr | 11 773 | 87 582 | 87 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .