Aktiebolag Danderyd
2punkt0 Bemanning AB
87 sökningar
Omsättning 2024
8 mkr
−64,7 %Rörelsemarginal
18,6 %
+22,0 p.e.Soliditet
76,5 %
+29,5 p.e.Anställda
5
+25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 047 | 22 786 | 7 878 | 5 186 | 34 551 |
| Rörelseresultat | 1 494 | −775 | −3 360 | −551 | 4 311 |
| Årets resultat | 3 777 | 3 411 | −3 094 | 1 221 | 2 752 |
| Eget kapital | 9 420 | 5 642 | 2 231 | 5 325 | 4 104 |
| Balansomslutning | 12 320 | 12 005 | 4 755 | 7 742 | 8 733 |
| Anställda | 5 | 4 | 6 | 7 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 047 | 22 786 | 7 878 | 5 186 | 34 551 |
| Personalkostnader | 2 940 | 1 566 | 2 815 | 3 234 | 4 770 |
| Övriga externa kostnader | 806 | 812 | 3 243 | 1 816 | 16 940 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 807 | −21 183 | −5 180 | −687 | −8 530 |
| Rörelseresultat | 1 494 | −775 | −3 360 | −551 | 4 311 |
| Ränteintäkter | 2 523 | 150 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 240 | 2 | 5 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 777 | 3 411 | −4 113 | 714 | 4 311 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 1 019 | 507 | −809 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 750 |
| Årets resultat | 3 777 | 3 411 | −3 094 | 1 221 | 2 752 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 10 274 | 5 337 | 1 298 | 5 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 733 | 4 267 | 2 364 | 1 041 | 3 436 |
| Kassa och bank | 313 | 2 401 | 1 093 | 6 696 | 5 297 |
| Omsättningstillgångar | 2 046 | 6 668 | 3 457 | 7 737 | 8 733 |
| Summa tillgångar | 12 320 | 12 005 | 4 755 | 7 742 | 8 733 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 593 | 2 181 | 5 275 | 4 054 | 1 302 |
| Eget kapital | 9 420 | 5 642 | 2 231 | 5 325 | 4 104 |
| Justerat eget kapital | 9 420 | 5 642 | 2 231 | 6 134 | 5 316 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 1 019 | 1 526 |
| Långfristiga skulder | 1 577 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 323 | 6 363 | 2 524 | 1 398 | 3 103 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 320 | 12 005 | 4 755 | 7 742 | 8 733 |
Verksamhet
2punkt0 Bemanning AB omsatte 8 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,6 procent, och soliditeten var hög — 76,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 65 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Danderyd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggekonomisk konsultverksamhet även som idka därmed förenlig verksamhet. Rekrytering och uthyrning av personal
Styrelse & ledning
Styrelse
- Yauhen Blahadarau (f. 1983) Ordförande, Styrelseledamot
- Alena Blahadarava (f. 1982) Styrelseledamot
- Martin Sontag (f. 1990) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | ZTOP Holding AB (559069-2041) |
|---|---|
| Koncernmoder | ZTOP Holding AB (559069-2041) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-06 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Galgbacksvägen 2B, 186 30, Vallentuna Besök: Galgbacksvägen 2 B, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |