Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar 24 Rör AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
24 Rör AB ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 16,8 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 32,5 procent — branschens median är 45,2 procent.
Bolaget har 8 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Värme- och sanitetsarbeten
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 650 | 1 327 | 51 % |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 80 | 1 327 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 51,6 % | 123 | 1 327 | 91 % |
| Soliditet | 32,5 % | 964 | 1 326 | 27 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 944 tkr | 818 | 1 327 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 326 tkr | 187 | 1 327 | 86 % |
| Nettoomsättning | 15 554 tkr | 684 | 1 327 | 48 % |
| Rörelseresultat | 2 606 tkr | 254 | 1 327 | 81 % |
| Antal anställda | 8 | 576 | 1 327 | 57 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 13 451 | 24 747 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 3 778 | 24 716 | 85 % |
| Avkastning på eget kapital | 51,6 % | 4 038 | 24 756 | 84 % |
| Soliditet | 32,5 % | 16 551 | 24 706 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 944 tkr | 11 993 | 24 757 | 52 % |
| Rörelseresultat per anställd | 326 tkr | 5 446 | 24 757 | 78 % |
| Nettoomsättning | 15 554 tkr | 13 651 | 24 757 | 45 % |
| Rörelseresultat | 2 606 tkr | 7 174 | 24 757 | 71 % |
| Antal anställda | 8 | 12 741 | 24 757 | 49 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 47 092 | 87 570 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 12 493 | 87 488 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 51,6 % | 10 828 | 87 590 | 88 % |
| Soliditet | 32,5 % | 60 715 | 87 388 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 944 tkr | 42 323 | 87 591 | 52 % |
| Rörelseresultat per anställd | 326 tkr | 18 267 | 87 591 | 79 % |
| Nettoomsättning | 15 554 tkr | 44 841 | 87 591 | 49 % |
| Rörelseresultat | 2 606 tkr | 23 138 | 87 591 | 74 % |
| Antal anställda | 8 | 41 038 | 87 591 | 53 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .