Aktiebolag Stockholm
20HUNDRA AB
31 sökningar
1,6 mkr
+37,0 %75,5 %
+2,1 p.e.54,5 %
−6,2 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 585 | 1 157 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 197 | 849 | −3 | −4 |
| Årets resultat | 720 | 672 | −3 | −4 |
| Eget kapital | 1 409 | 690 | 18 | 21 |
| Balansomslutning | 2 584 | 1 137 | 26 | 25 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 585 | 1 157 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 176 | 21 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 180 | 286 | 3 | 4 |
| Övriga rörelseposter, netto | −32 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 197 | 849 | −3 | −4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 197 | 849 | −3 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | −290 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 187 | 177 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 720 | 672 | −3 | −4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 93 | 78 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 2 491 | 1 059 | 25 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 2 584 | 1 137 | 26 | 25 |
| Summa tillgångar | 2 584 | 1 137 | 26 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 664 | −7 | −4 | 0 |
| Eget kapital | 1 409 | 690 | 18 | 21 |
| Justerat eget kapital | 1 639 | 690 | 18 | 21 |
| Obeskattade reserver | 290 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 885 | 447 | 8 | 4 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 584 | 1 137 | 26 | 25 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 408 granskade bolag ligger 20HUNDRA AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 75,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 54,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 37 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Film, TV, text-produktion.
Styrelse & ledning
- Caroline Ringskog Ferrada Noli (f. 1980) Styrelseledamot
- Niklas Malmborg (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Laxåvägen 11, 128 44, Bagarmossen Besök: Laxåvägen 11, Bagarmossen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |